YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı
İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı
İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı
09 Haziran 2008 / 08:42 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Taşıt plakalarındaki mavi bölümün ay yıldızlı kırmızıya dönüştürülmesine yasak geldi. Bahçeli de makam otosunda kırmızı dönüşümü yapmıştı


İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği bir genelgeyle, mavi bölümü kırmızıya dönüştürülen araç plakalarının yasak olduğunu bildirdi.


Bakanlık, bu tipteki plaka kullanan sürücülere karşı müsamaha gösterilmemesi ve yasal işlem yapılmasını istedi.


Türkiye’nin, AB normları çerçevesinde, taşıt plakalarında oluşturduğu mavi bölümün, ay yıldızlı kırmızıya dönüştürülmesi uygulaması, son alarak MHP lideri Devlet Bahçeli’nin makam otosundaki değişiklikle gündeme gelmişti.


İçişleri Bakanlığı, vatandaşlardan gelen şikâyetler, basında çıkan haberler ve denetimlerde araç plakalarından bazılarının mevzuata uygun olmadığının belirlenmesi üzerine, özel bir genelge yayımladı.


Müsteşar Osman Güneş’in imzasıyla, geçen hafta 81 il valiliğine gönderilen genelgede, araç plakalarının Karayolları Trafik Yasası ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne uygun olması gerektiği belirtildi.


Değiştirme yasak


Genelgede, bazı araçların tescil plakalarının yasal ölçülere uymadığı, 5 milimetre ebadında olması gereken kenarlarının olmadığı, tescil kuruluşu ile şoförler odasının mühürlerinin bulunmadığının belirlendiği vurgulandı.


Harf ve rakamların da yasal nitelikte olmadığının belirtildiği genelgede, şöyle denildi:


“Mavi renkte olması gereken ‘TR’ rumuzunun kırmızı renge boyandığı ve ‘TR’ harflerinin silindiği”, yıpranmış, paslanmış, kirli, boyası silinmiş, okunamaz durumda olduğu, engelli rumuzu olması gerekenlerin rumuzunun kapatıldığı ya da zemin rengi olan beyaza boyandığı saptandı.”


Protesto amaçlı


Devlet Bahçeli’nin makam aracındaki plakanın “kırmızıya” dönüştürüldüğünün ortaya çıkmasından hemen sonra valiliklere genelge gönderilmesi dikkat çekti.


Türkiye, AB normlarına uyum çerçevesinde, taşıt plakalarında, mavi bir bölüm oluşturulması ve TR ibaresinin konulması uygulamasına geçmişti.


Ancak, bazı vatandaşlar, AB’yi protesto amacıyla mavi bölümü, ay - yıldızlı, kırmızılı etiketle değiştirdi.


Milliyet

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler