YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güneşten ilham alıp mucit oldular
Güneşten ilham alıp mucit oldular
03 Kasım 2012 15:53
Çevre ve Enerji dersinden etkilenerek yola çıkan üniversite öğrencilerinin kurduğu SAİTEM, alternatif kaynaklarla çalışan çok sayıda araç üretti.

Çevre ve Enerji dersinden etkilenerek yola çıkan üniversite öğrencilerinin kurduğu Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM), alternatif kaynaklarla çalışan çok sayıda araç üretti.

Türkiye'ye uluslararası yarışmalarda da temsil eden SAİTEM, kendi ürettiği malzemelerle alternatif enerjilerle çalışan araçlar üretiyor. Tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan SAİTEM ekibi, 9 yılda 1 güneş teknesi, 6 farklı güneş arabası, 3 hidrojen arabası ve bir elektrikli araba üretmeyi başardı.

SAİTEM Başkanı ve Sakarya Üniversitesi öğrencisi Volkan Çetin, yaptığı açıklamada, ürettikleri araçların önümüzdeki yıllarda insanlar tarafından gündelik yaşamda kullanılacağını anlattı.

Çetin, SAİTEM'in ilk kurulduğu yıllarda 3 güneş arabası tasarladığını ancak maddi imkansızlıklardan dolayı bunları yapamadığını dile getirdi. Daha sonra ilk arabaları olan ''Saguar X4''ün yapıldığına dikkati çeken Çetin, o günden itibaren yeni projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. aa

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler