YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gözaltındayım" mobil uygulaması
"Gözaltındayım" mobil uygulaması
30 Ekim 2015 12:48
Mobil cihazlar için bu kez de "Gözaltındayım" uygulaması geliştirildi. Atölye15 yazılım ekibi tarafından üretilen uygulama, kullanıcının uygulamadaki butonu harekete geçirmesi halinde, önceden belirlediği 3 kişiye gözaltı haberini ve konum bilgisini ileti

Her gün yeni bir uygulamanın üretildiği mobil platformlar için şimdi de "Gözaltındayım" uygulaması geliştirildi. Atölye15 yazılım ekibinin geliştirdiği uygulama, acil bir yardım ve haberleşme prosedürünü tetikliyor.

Uygulama, gözaltına alınan kullanıcının, önceden belirlediği 3 kişiye SMS yoluyla gözaltında olduğu haberini ileterek, konum bilgisini paylaşıyor. Bunun için kullanıcının gözaltı anında butona basması gerekiyor.

Atölye15 yazılım ekibi, gözaltı gibi bir imkansızlık ve zamansızlık anında en acil şekilde kişinin yakınlarına haber vermesini sağlıyor. Bu nedenle uygulama internet ağı ile değil de SMS yoluyla haberleşmeyi sağlıyor.

HES'ler ve nükleerden mobil gözaltı uygulamasına

Atölye15 Proje Yöneticisi Bihter Aykut, uygulama fikrinin siyasi bir kaygı dışında toplumsal yaptırımlar sonucu ortaya çıktığına dikkat çekerek, "Karadeniz'deki HES'ler ve Nükleer Enerji konusu için gençlerin de içinde bulunduğu eylemlerde gözaltıların oluşu, bize bu konuda taleplerin ulaşmasını sağladı. Biz de bu kaygılara kulak vererek uygulamayı ürettik" diyor. Aykut, temel kurgularının "sağlıklı yardım alma" olduğunu belirterek gözaltı dışındaki acil yardım durumlarında da uygulamanın kullanılabileceğini söylüyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler