YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Google'ın gizli projesi gün yüzüne çıktı
Google'ın gizli projesi gün yüzüne çıktı
28 Mayıs 2014 11:30
Gaz yok, fren yok, herşeyden önemlisi bir sürücü dahi yok ama saatte 40 km hıza çıkabiliyor. Bu özellikler teknoloji devi Google’ın 4 senedir üzerinde çalıştığı elektrikli sürücüsüz otomobile ait.

Google kendi geliştirdiği ve tasarladığı sürücüsüz elektrikli otomobilin ilk görüntülerini paylaştı. Sürücüsüz otomobilde direksiyon, gaz, debriyaj fren, vites gibi alışılagelmiş kontroller bulunmuyor.

Google bu otomobilden ilk aşamada 100 adet üretip test etmeyi planlıyor. Yetkililer ‘amacımız bu teknolojiyi dünyaya güvenli bir şekilde sunmak’ diyerek aracın olası kazalara karışma riskini minimuma indirmeyi amaçladıklarının altını çiziyor.

Şirketin yıllardır, normal arabaları kameralar, sensörler ve yön bulma cihazlarıyla donatarak geliştirmeler yaptığı biliniyordu. Ancak yeni duyurdukları sürücüsüz araç projesi büyük bir gizlilikle yürütüldü. Bu yeni araçta acil durum durdurma düğmesi dışında, hiçbir şekilde insan müdahalesi söz konusu olmayacak.

Guardian'ın haberine göre Google’ın ‘kendi kendine gidebilen otomobil projesi’nin başındaki isim Chris Urmson, araçların testlerini Google’ın da bulunduğu Kaliforniya bölgesine yaymak olduğunu açıkladı. (Chris Urmson Google'dan önce Carnegie Mellon Üniversitesi'nde robot bilimci olarak çalışmaktaydı.) Ancak Kaliforniya yasaları gereği araçlarda manuel kontroller ve dikiz aynası da bulunmak zorunda.

Urmson sürücüsüz otomobil projesinin yolları daha güvenli hale getirmek için ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.

New York Times'ın bildirdiğine göre araç akıllı telefon uygulamasına sahip olacak. Kullanıcılar bu uygulamayı kullanarak bulundukları noktadan alınacak ve gitmek istedikleri hedefe bırakılacak. Bu sayede araya hiçbir insan müdahalesi girmeden ulaşım sağlanmış olacak. Google bu araçlarla doğrudan otomobil üretim işine mi girecek yoksa otomobil üreticilerini teknolojisiyle desteklemekle mi yetinecek gibi soruların cevapları henüz netleşmiş değil.

Oyuncak bir arabaya benzeyen Google’ın 2 kişilik konsepti, saatte 40 km hıza ulaşabiliyor ve harita uygulamasına sahip. Sensörleri sayesinde aracın bulunduğu konum bilgisayar tarafından tespit ediliyor ve Google’ın açıkladığına göre birkaç yüz metre ötesini ‘görebilme’ yeteneğine sahip.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler