YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Google'ın bugünkü anlamı ne? (30 Nisan 2016 Google anlamı)
Google'ın bugünkü anlamı ne? (30 Nisan 2016 Google anlamı)
30 Nisan 2016 09:11
Google açanlar bugün farklı bir google karşılaştı. Özel günlerde doodle yapan google bugün de Claude Shannon doodle yaptı. Peki Claude Shannon kimdir? Sayıların efendisi Claude Shannon'un hayatı haberimizde. 30 Nisan 2013 Goggle anlamı nedir?

Bugün kü googleda elinde rakamları çeviren bir adamın tasarımıyla karşımıza çıktı. Herkes goolein yaptığı doodle tasarımının anlamını merak etti. Bugünkü doodlein anlamı:  Claude Shannon

Claude Shannon Google Doodle oldu. Claude Shannon kimdir? Google Doodle nedir? Claude Shannon'un biyografisi ve hayatı haberimizde.

Claude Shannon Google tarafından 30 Nisan 2016 Cumartesi günü ilk saatlerden itibaren Doodle oldu. Claude Shannon kimdir?

Bilgi kuramının babası olarak da bilinen Claude Elwood Shannon ABD’li matematikçi, elektronik mühendisi ve kriptograficidir. 1937’de 21 yaşındayken Massachusetts Institute of Technology’de yüksek lisans tezi olarak yazdığı “Röle ve Anahtarlama Devrelerinin Sembolik Analizleri” adlı çalışmasında elektromanyetik rölelerin Boole cebiri kullanarak basitleştirebileceğini gösterdi. Bu sayede günümüzde kullanılan dijital bilgisayarların yapı taşı olan elektrik anahtarlarının kullanılmasının temelini attı.

II. Dünya Savaşı yıllarında Bell LaboratVuarları’na katılan Shannon, yangın-kontrol sistemleri ve kriptografi üzerine çalışmaya başladı. 1943’te İngiliz kriptanalist ve matematikçi Alan Turing ve Turing Makinesi ile tanıştı. Bunun üzerine Turing ile görüşüp çalışmaya başladı.

Son yıllarında Alzheimer hastalığına yakalanan Shannon 84 yaşında hayata veda etti.

Claude Elwood Shannon mühendislik alanında önemli çalışmalar yapan iletişim dünyasının ve “bilgi” kavramlarının kapısını açan kişidir. 16 yaşında üniversiteye başlayan Shannon 2001 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Bilişimin en büyük yararı iletişim,bilgisayar ile insan, insan ile insan arasında ki iletişimi elektrik-elektronik üzerinden sağlamasının temellerini atan kişidir Claude Elwood Shannon, İletişimin babası olarak anılmaktadır. İletişimi bulan bu büyük deha’nın  kriptografi üzerine çalışmalarda yapmıştır.

İletişimin teorisini matematik sayesinde bulan  Claude Elwood Shannon, Boolean cebiri ve ikilik aritmetiğinin de temellerini atmış ve çalışmaları ödülendirilmiştir.

GOOGLE DOODLE NEDİR?

Doodle'lar, tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarını anmak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de spontane değişikliklerdir.

Doodle fikri ilk nasıl doğdu?

Doodle kavramı ilk olarak 1998 yılında, şirket henüz anonim şirket olmadan önce Google'ın kurucuları Larry ve Sergey'in, Nevada çölündeki Burning Man festivaline katıldıklarını göstermek için şirket logosunu değiştirmeleriyle doğdu. Google kelimesindeki ikinci "o" harfinin arkasına bir çöpten adam çizimi yerleştirdiler. Logonun bu değiştirilmiş hali, şirket sahiplerinin "şirket dışında" olduklarını Google kullanıcılarına komik bir şekilde söylemeyi amaçlıyordu. İlk doodle diğerlerine göre basit olsa da, önemli etkinlikleri kutlamak için şirket logosunu süsleme fikri bu sayede doğmuş oldu.

2 yıl sonra 2000'de, Larry ve Sergey o zamanki web yöneticisi ve aynı zamanda stajyer olan Dennis Hwang'dan Bastille Günü için bir doodle yapmasını istediler. Kullanıcılar bunu o kadar çok beğendi ki, Dennis, Google'da doodle'lardan sorumlu kişi olarak atandı ve doodle'lar Google'ın ana sayfasında gittikçe daha düzenli bir şekilde görülmeye başladı. Başlangıçta doodle'lar, çoğunlukla herkesin bildiği özel günleri kutlamak için hazırlanıyordu; şimdiyse, John James Audubon'un doğum gününden, Dondurmalı Sundae'nin keşif yıldönümüne kadar çok çeşitli etkinlik ve yıl dönümü öne çıkarılıyor.

Doodle'lara duyulan ilgi her geçen gün arttığından, doodle çizimleri yeni teknolojileri kucakladığından ve bu çizimlerde farklı sanatsal ortamlardan yararlanıldığından, doodle'lar artık özel bir çizim ekibi (ki biz onlara doodle tasarımcıları diyoruz) ve mühendisler tarafından oluşturulmaktadır. Onlar doodle oluşturmayı, Google'ın ana sayfasını canlandırmak ve dünyanın dört bir yanındaki Google kullanıcılarını gülümsetmek için yaptıkları bir grup çalışması olarak görüyorlar.

Google, bunca yıldır kaç doodle yaptı?

Ekip, dünya genelinde oluşturulan ana sayfalarımız için 1500'den fazla doodle oluşturdu... Bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor! Tümünü görmek için www.google.com/doodles adresine gidin.

Hangi doodle'ın oluşturulacağına ve hangi etkinliklerin doodle ile gösterileceğine kim karar veriyor?

Bir grup Google çalışanı, fikir paylaşımında bulunmak ve hangi etkinliğin doodle ile kutlanacağına karar vermek için düzenli olarak bir araya gelir. Doodle fikirleri Google çalışanları ve Google kullanıcıları dahil pek çok kaynaktan alınır. Doodle seçim süreci, Google'ın kişiliğini ve yeniliğe olan tutkusunu yansıtan ilginç etkinlikleri ve yıl dönümlerini kutlamayı hedefler.

Doodle'ları kim tasarlıyor?

Gördüğünüz her bir doodle'ın arkasında, çizerlerden (ki biz onlara doodle tasarımcıları diyoruz) ve mühendislerden oluşan bir ekip bulunuyor.

Google kullanıcıları/isteyen herkes doodle için fikirlerini nasıl gönderebilir?

Kullanıcılardan gelen fikirler doodle ekibini her zaman heyecanlandırır. Kullanıcılarımız bir sonraki Google doodle için fikirlerini e-postayla proposals@google.com adresine iletebilirler.

Geçmişteki doodle'ların tümünü görebileceğim bir yer var mı?

Elbette! Dünyanın çeşitli yerlerinde yayınlanmış olan doodle'ların tümünü görmek için dilediğiniz her zaman www.google.com/doodles adresini ziyaret edebilirsiniz. Les Paul gitar doodle'ının üzerine ezgi kaydedebilir, PAC-MAN oynayabilir veya Star Trek (Uzay Yolu) karakterlerinin nasıl ışınlandığını izleyebilirsiniz.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler