YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Google'dan WhatsApp'a rakip geliyor
Google'dan WhatsApp'a rakip geliyor
04 Ekim 2014 21:00
Google, Facebook tarafından satın alınan mesajlaşma uygulaması WhatsApp'e rakip olacak bir uygulama geliştiriyor. Gelecek yıl sunulması beklenen uygulama bedava indirilebilecek.

Google, dünya genelinde 600 milyondan fazla kullanıcısı olan WhatsApp'a karşı kendi mesajlaşma uygulamasını geliştiriyor. Economic Times'ın haberine göre, ilk olarak Hindistan'da denenecek olan uygulama, 2015'te sunulacak. Bedava olacak uygulama, kullanıcıların Google hesapları ile giriş yapmalarını da gerektirmeyecek.

Google'ın, mesaj uygulaması projesi için Google + hizmetinden sorumlu olan Nikhly Singhal'ı Hindistan'da piyasa araştırması yapması için görevlendirdiği belirtildi. Mevcut mobil kullanıcısı 815 milyon olan Hindistan'ın, 2019'da Çin'in ardından dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon piyasası haline gelmesi bekleniyor.

Facebook, Şubat ayında WhatsApp'ı 19 milyar dolar karşılığında alacağını açıklamıştı. Avrupa Birliği (AB) düzenleyici kurumları satın alımı bu hafta içinde onayladıklarını açıkladı. WhatsApp'a Facebook'tan önce 10 milyar dolar teklif eden Google ise sosyal paylaşım alanında geri kalmamak için kendi uygulamasını hayata geçirmeye karar verdi.

WhatsApp, mobil mesajlaşma dünyasında bir numara olsa da, rekabet halinde olduğu birçok uygulama bulunuyor. Japonya merkezli Line 490, Çin merkezli WeChat 438 ve İsrail merkezli Viber 400 milyon kullanıcıya sahip. Japon e-ticaret devi Rakuten, Şubat ayında Viber için 900 milyon dolar ödemişti.

Facebook, Instagram'ın ardından WhatsApp'ı satın alarak kendi uygulamalarını geliştirme ihtiyacı duymazken, Google sosyal paylaşım alanında atılım yaparak aradaki mesafeyi kapatmak istiyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler