YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Google'dan İlk trafik lambalarına sürpriz doodle
Google'dan İlk trafik lambalarına sürpriz doodle
05 Ağustos 2015 10:32
Google İlk trafik lambalarının yıldönümüne özel doodle hazırladı.Peki trafik lambaları kaç yılında kim tarafından icat edildi?

Google İlk trafik lambalarının yıldönümüne özel doodle hazırladı.Peki trafik lambaları kaç yılında kim tarafından icat edildi?.Türkiye'de ve dünyada ilk defa hangi yıl kullanıldı?.İlk trafik lambalarının tarihçesi ve tüm ayrıntılar burada İlk trafik lambaları doodle oldu! Google neden doodle yaptı?

İlk trafik lambaları doodle oldu.Arama motoru Google özel gün ve haftalara özel doodle uygulamasını bu kez ilk trafik lambaları için yaptı.Trafik lambalarının tarihçesi,İlk trafik lambaları ne zaman nerede kullanıldı.Trafik lambalarını kim icat etti.İlk hangi ülkelerde kullanıldı.Trafik lambası nedir ne işe yarar.Türkiye'de ne zaman kullanılmaya başlandı.Günün doodle'ı ilk trafik lambalarıyla ilgili merak edilen tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz...

TRAFİK LAMBASININ İCADI

Trafik, sadece atların ve at arabalarının bulunduğu devirlerde bile dünyanın büyük şehirleri için bir sorundu. Bu sorunu çözmek için yoğun gayretler sarf edilmesine rağmen çözüm bulunamıyordu. Yapılan çalışmalar sonucunda ilk trafik lambası otomobillerin ortaya çıkmasından çok önce 1868’de Londra’da kullanıldı.

Yapım çalışmalarına Londra Emniyet Müdürü Richard Mayne’- nin bizzat nezaret ettiği bu ilk trafik lambası, parlamenterlerin parlamento binasına daha güvenli ulaşabilmelerini kolaylaştırmak için düşünülmüştü. Gazla yakılan ve bir eksen etrafında döndürülebilen kırmızı ve yeşil lambalar bir yıl sonra patlayınca uygulamadan kaldırıldı.

İLK TRAFİK LAMBASI

Bu denemeden yaklaşık 55 yıl sonra ilk elektrikli trafik lambasını, Garrett Morgan adında bir ABD’li geliştirdi. Morgan ilk denemelere başladığı 1914’ten sonuca ulaştığı 1923’e kadar pek çok deneme yaptı. Sonunda elektrikli trafik lambalarını bulup patentini aldı. Morgan’ın bulduğu trafik lambaları kırmızı ve yeşil iki lambadan oluşmaktaydı.

Demiryolları ilk faaliyeti geçtiği 1830’lu yıllarda uyarı ışığının rengi yeşil, geç ışığı ise beyazdı. Bir süre sonra beyaz sinyal problem yaratmaya başladı. Beyaz renkli “geç” sinyali diğer sokak lambaları ile karıştırılıyordu. Ama daha kötüsü “dur” işaretlerine konulan kırmızı mercekler yerlerinden düşünce ışık beyazlaşıyor, “geç” sinyali olarak algılanıyor ve kazalara yol açabiliyordu. Sonunda demir yolunda seyahat edenler kırmızıyı “dur”, yeşili “geç”, sarı rengi de “uyarı” sinyali olarak kullanmaya başladılar.

TÜRKİYE'DE TRAFİK LAMBASININ KULLANIMI

Türkiye'de ise ilk trafik ışığı 1929'da İstanbul'a konmuştur. Ülkemizde 2918 sayılı trafik yasası 47-1-b maddesi gereği kırmızı ışıkta araçların geçmeleri yasaktır. Trafik ışıkları olmayan yerlerde ilk geçiş hakkı yayalarındır. Trafik yasası 74'üncü madde gereği bu kurala uymayanlar ülkemizde cezalandırılır.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler