YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Google yasağına Twitter'dan tepki
Google yasağına Twitter'dan tepki
05 Haziran 2010 09:06
Google yasağına Abdullah Gül'den de tepki geldi...

Bazı Google hizmetlerine erişimde yaşanan sıkıntının, yasaklı Youtube’la bağlantılı servislerden kaynaklandığı ortaya çıktı. BTK, IP adreslerinin güncellendiğini, Google’a yasak olmadığını açıkladı

Bir süredir analytics, earth, docs gibi Google hizmetlerine erişimde ciddi sıkıntılar yaşanması çeşitli çevrelerde Google’ın yasaklanması olarak yorumlanırken, sıkıntının Youtube yasağından kaynaklandığı ortaya çıktı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) konuyla ilgili açıklamasında, Google’a yasaklamanın söz konusu olmadığını belirtti. Açıklamada “Yapılan işlem, erişimi engelli olan http://www.youtube.com adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir” denildi. Hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış Google gibi kimi alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

‘IP GÜNCELLEMESİNDEN İBARET’

“Tarafımızca tesis edilen işlem, kamuoyunun yoğun gündemini oluşturan internet adresleriyle ilgili olmayıp, erişimi engelli olan http://www.youtube.com internet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibaret. http://www.youtube.com’a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.” Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) kararıyla Google’a ait bazı IP’lere ‘hukuksal nedenlerden dolayı’ erişimin engelleneceği gündeme gelmişti.

CUMHURBAŞKANI TASVİP ETMEDİ 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, google’a getirilen kısıtlamayı, sosyal paylaşım ağı twitter’da yorumladı: “Üniversitelerin de bilime erişimi bu yollarla olacak. Bu tür yasakları sakıncalı görüyorum. Türkiye dünya ile bütünleşmiş bir ülke. Bu tür yasaklar dünyayla bütünleşmeyi engeller. Türkiye’nin Youtube’u yasaklayan, Google’a erişimi engelleyen ülke kategorisinde olmasını tasvip etmem. Bu konuda yasal yollar bulunmalı.”

GOOGLE: TEKRAR ÇALIŞIR HALE GELECEK

Google, Telekomünikasyon İleşitim Başkanlığı tarafından bazı IP’lerin engellenmesinin tamamen Youtube yasağıyla ilgili olduğunu ve servislerini işler hale getirmek için çalışmalarını yoğunlaştırdığını belirtti. (Star)

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler