YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Google Gruplarına erişim mahkeme kararıyla engelle
Google Gruplarına erişim mahkeme kararıyla engelle
Google Gruplarına erişim mahkeme kararıyla engelle
11 Nisan 2008 / 08:49 Güncelleme: 11 Nisan 2008 / 00:00

Google, en çok kullanılan servislerinden Google Grupları'na, mahkeme kararı ile Türkiye'den erişim engellenmesi konusunda ilk açıklamasını yaptı.


Google yetkililerince yapılan açıklamada, google gruplarına (google.groups) erişimin engellenmesi kararının alınmasına neden olan dava konusunun incelendiği belirtildi.

Yazılı açıklamada, google.groups'a Türkiye'den erişimin, yapılan bir şikayet nedeniyle engellendiği hatırlatılarak, ''Kapatma kararının alınmasına neden olan dava konusunu inceliyoruz ve her zaman olduğu gibi Türk yetkilileriyle bu durumun en kısa sürede çözüme kavuşması için birlikte çalışmaya hazırız'' denildi.

Silivri 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 14 Mart 2008 ve 2008/15 numaralı kararı gereği siteye erişim engellenmiş, yasaklamanın Google'ın tüm alan adına değil, sadece ''http://groups.google.com'' subdomain'ine yapıldığı belirtilmişti.


Kapatılma gerekçesi 'Adnan Hoca'ya hakaret


YouTube'tan sonra google'ın alt alanı groupsgoogle'a da yasak geldi. Yasağın gerekçesi, Adnan Oktar'a hakarete varan eleştiriler..


Türk Telekom, Silivri 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla internet arama motoru google'ın 'groups.google. com' subdomain'ine (alt alanı) erişimi engelledi. Gerekçe olaraksa kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar hakkında eleştiri sınırlarını aşan ifadeler bulunması gösterildi. YouTube'dan sonra Türkiye'de ilk kez google da yasaklanmış oldu. Üyelerin mesaj yazabildiği google gruplarına getirilen yasaklama google'ın tüm alan adına değil, sadece http://groups.google.com subdomain'ine yönelik.

'İNCELİYORUZ'
Siteye erişim, yalnızca Türk Telekom altyapısı üzerinden internete bağlanan aboneler için söz konusu oluyor. Siteye erişilmeye çalışıldığında, "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir" yazısı çıkıyor. İnternette, kişileri hedef alan suçlarda kişiler, mahkemeye başvuruyor. Mahkeme, başvuruyu yerinde görürse siteye erişimi engelleme kararı veriliyor. Öte yandan google yetkililerince yapılan açıklamada, 'groups.google.com'a erişimin engellenmesi kararının alınmasına neden olan dava konusunun incelendiği belirtildi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler