YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Google Çeviri'de yapay zeka devrimi
Google Çeviri'de yapay zeka devrimi
14 Mart 2016 03:12
Google, Türkçe ile Batı dilleri arasındaki uyuşmazlığı giderecek dev bir adım attı!

Google'ın yapay zeka konusundaki üstün başarısını hepimiz biliyoruz. Hatırlayacağımız üzere geçtiğimiz günlerde Google'ın yapay zekası AlphaGo, Go oyununun virtüözü sayılan Lee Sedol ile yeni bir oyuna başlamıştı. Toplamda 5 kez oynanacak müsabakayı hali hazırda AlphaGo 3-0 ile kazanmış durumda. Kalan 2 maç ise formalite icabı oynanacak. Bu karşılaşmalarda da yapay zekanın sınırları zorlanacak.

Elbette Google'ın yapay zekası sadece oyun için işe yaramıyor. Google Fotoğraflar, Gmail ve bazı diğer uygulamalarda da yapay zekanın izlerini görüyoruz. Google'ın bu alandaki yeni hedefi ise çeviri uygulamasında yapay zeka uygulamak.

Google'ın kıdemli araştırmacılarından Jeff Dean, Google beyin takımının, çeviri ekibiyle birlikte çalıştığını ve Google Çeviri uygulamasını geliştirmenin yollarını aradıklarını ifade etti. Dean ayrıca yapay zekanın çeviri uygulamasına eklenerek çok daha iyi sonuçlar elde edeceklerini de belirtti.
Jeff Dean'in açıklamaları, Google'ın diğer kategorilerdeki projelerinde de yapay zekayı kullanmayı hedeflediğini işaret ediyor.

Google'a göre makinaların öğrenme alanlarında, insanlar kendi çalışmalarını anında dağıtabiliyor. 1-2 hafta içinde bununla ilgili ayrı bir çalışma da yapılacak.

 

YENİŞAFAK

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler