YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Google Başkanı Schmidt Kuzey Kore'de
Google Başkanı Schmidt Kuzey Kore'de
07 Ocak 2013 11:37
Dünyanın en büyük internet şirketlerinden biri Google'ın Başkanı Eric Schmidt'in, en kısıtlayıcı internet politikalarından birine sahip Kuzey Kore'yi ziyaret ettiği bildirildi.

 

Schmidt, aralarında ABD'nin eski New Mexico Valisi Bill Richardson ve Google Ideas düşünce kuruluşu başkanı Jared Cohen'in de bulunduğu heyette yer alıyor. 
 
Richardson, daha önce yaptığı açıklamada ziyareti ''özel bir insani misyon'' olarak tanımlamış ve Kuzey Kore'nin siyasi, ekonomik ve askeri yetkilileriyle bir dizi görüşme yapacaklarını belirtmişti, ancak grubun Kuzey Kore'deki 4 günlük programı bilinmiyor. 
 
Schmidt'in ziyaret sırasında bağışta bulunması, Richardson'ın ise Kuzey Kore'de tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarıyla ilgili görüşmeler yapması bekleniyor. 
 
ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, Schmidt'i eleştirmiş ve ziyaretin Kuzey Kore ve diğer Asya ülkeleri tarafından farklı algılanabileceğinden duyduğu endişeyi dile getirmişti. 
 
ABD ve müttefikleri, aralık ayında uzun menzilli füze deneyerek BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden Kuzey Kore'ye daha sert yaptırımlar uygulanmasını istiyor. 
 
 
AA
 
 
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler