YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Google, Apple'ı geçti
Google, Apple'ı geçti
02 Şubat 2016 09:37
4.5 yıldır dünyanın en değerli şirketi olan ABD merkezli teknoloji devi Apple ünvanını Google'a kaptırdı.

Geçtiğimiz yıl yeniden yapılanma kapsamında hayata geçirilen Google'ın çatı şirketi Alphabet, dünyanın en değerli şirketi oldu. 

Son çeyrek karının beklentilerin üzerinde olmasıyla 4.9 milyar dolar (14.3 milyar TL) net gelir açıklayan Alphabet'in piyasa değerinin bugün 568 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 4.5 yıldır dünyanın en değerli şirketi olan Apple'ın değeri ise  535 milyar dolar. 

Geçtiğimiz Ağustos ayında yeniden yapılanmaya giden teknoloji devi, Google'ın ve bünyesinde bulunan diğer şirketlerin Alphabet adını alan yeni bir şirketin şemsiyesi altında çalışmaya başlayacağını duyurmuştu. 

Yeni şirket yapılanmasına göre, Google'in temelini oluşturan arama motoru ve internet reklamı gibi alanlar, şoförsüz otomobil ve uçak gibi yeni teknolojik faaliyetlerden ayrılmıştı.

Alphabet'in kuruluş amacını kısaca açıklamak gerekirse aralarında Google'ın da olduğu birçok şirketin bir araya geldiği bir yapının üzerinde yer alacak kurum olarak çalışacak diyebiliriz.

TEKNOLOJİ DEVLERİ ZİRVEYİ BIRAKMIYOR

En değerli şirketler sıralamasına bir süredir teknoloji devleri damga vuruyor. Bir teknoloji şirketi olan Microsoft'u geride bırakan Apple, koltuğunu başka bir teknoloji devine bıraktı. 2010 yılında ünvanını Apple'a kaptıran Microsoft ise bu ünvanı IBM'den almıştı. 

 

NTV.COM.TR

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler