YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göktürk-2 için geri sayım başladı
Göktürk-2 için geri sayım başladı
01 Kasım 2012 11:23
Türkiye'nin milli kaynaklarla geliştirdiği ikinci gözlem uydusu Göktürk-2, Kasım ayının ilk haftası Çin'in Jiuquan Uzay Üssü'ne gönderilecek.

TÜBİTAK ve TAI mühendislerinin ortaklığında gözlem amaçlı üretilen ve RASAT'ın ardından milli kaynaklarla geliştirilen ikinci gözlem uydusu Göktürk-2, 15-25 Aralık tarihleri arasında Çin'deki fırlatma üssünden uzaya gönderilecek.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Tamer Beşer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göktürk-2 uydusunun TAI ile TÜBİTAK mühendislerinin ortaklığında üretildiğini ve uydunun ana işleticisinin Milli Savunma Bakanlığı olduğunu vurguladı.

Fransa'da son testleri yapılan uydunun Türkiye'ye getirilmek üzere olduğunu belirten Beşer, uydunun Kasım ayının ilk haftasında Ankara'dan Çin'e gönderileceğini söyledi.

Göktürk-2'nin Çin'in Gobi Çölü'ndeki Jiuquan Uzay Üssü'nden uzay yolculuğuna çıkarılacağını kaydeden Beşer, fırlatmanın 15-25 Aralık tarihleri arasında planlandığını açıkladı.

Ağırlığı 450 kilogram olan uydunun 2,5 metre çözünürlüğü bulunduğunu anlatan Beşer, Göktürk-2'nin teknolojik özelliklerini şöyle sıraladı:

''Göktürk-2'de tüm görev bilgisayarının yazılımı ve görev bilgisayarı yüzde 100 yerli olarak üretildi. Milli uçuş bilgisayarı, yazılımlar yer istasyonu yazılımlarımız yüzde 100 yerli. Uydunun 2,5 metre çözünürlüğü bulunuyor. RASAT'da bu çözünürlük 7,5 metreydi.

Göktürk-2, Türkiye ve civarından aldığı görüntüleri anında Türkiye'ye indirebilecek. Yerden 700 kilometre yükseklikte güneşe eş zamanlı yörüngeye girecek olan uydu, dünyanın herhangi bir noktasından görüntü de alabilecek. Uyduyla haberleşme, Türkiye'nin bulunduğu bölgeden uydunun geçtiği sabah ve akşam saatlerinde kurulacak. Uydu 93 dakikada bir dünyanın çevresinde bir tur atacak. Her turda kuzey ve güney kutbundan bir kez geçecek.'' aa

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler