YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Glock marka silahlardan ilk etapta 825 sipariş alı
Glock marka silahlardan ilk etapta 825 sipariş alı
Glock marka silahlardan ilk etapta 825 sipariş alı
02 Şubat 2008 / 11:03 Güncelleme: 07 Şubat 2008 / 00:00

Son olarak Danıştay saldırısıyla gündeme gelen Glock marka tabancalar Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor.

Glock marka silahları ithal eden firma Türkiye pazarından umutlu. Firma yetkilileri tanıtım toplantısında Glock'un kesinlikle hayalet bir silah olmadığını söyledi. Silahı Türkiye'ye getiren firmanın yetkilileri satışlardan çok silahın imajı üzerinde duruyor.İthalatçı firma yetkilisi Müslüm Erdoğan "Biz ne hayaletiz ne de suikast silahıyız, zaten dünyada hayalet silah diye bir şey yoktur" dedi. Erdoğan, silahın yer yer çelik takvili polimer maddeden oluştuğunu anlattı. X Ray cihazlarında silahın görülmemesinin mümkün olmadığını söyledi. Firma yetkilileri silahın Türkiye pazarına girmesiyle kaçak girişlerin de önüne geçileceğini belirtti. Dünya silah pazarının yüzde 50'sini, en büyük silah pazarı olan ABD pazarının ise yüzde 70'ini elinde bulunduran Glock marka tabancaların Türkiye'ye ithalatı, bazı sorunlar nedeniyle ertelenmiş ve bu süreçte, özellikle Irak'tan kaçak yollarla giren Glock tabanca sayısında artış görülmüştü.


İthalatın ertelenmesine neden olan olaylar...


Glock tabancaların Türkiye'ye ithalatı ile ilgili tüm işlemler, daha önce 2006 yılında MKEK tarafından tamamlanmış, ancak aynı dönemlerde bu silahlarla Danıştay saldırısının düzenlenmiş olması ve ardından Trabzon'daki rahip Santoro cinayeti, bu silahların adının "hayalet tabanca"ya veya "suikast tabancası"na çıkmasına yol açmıştı. Bu gelişmeler Türkiye'de silah ithalatına yetkili tek kurum olan MKEK kanadında ciddi bir tedirginlik yaratmıştı. Bunun üzerine, Glock firmasına verilmesi düşünülen siparişler, bu haberlerin oluşturduğu hassasiyetler gerekçe gösterilerek MKEK tarafından iptal edilmişti. Firma yetkilileri ise siparişlerin iptal edilmesinin ardından, benzeri tabancalar ve yine aynı ülke Avusturya'nın değişik markadaki tabancası bile MKEK tarafından satılırken, Glock'un satışına izin verilmemesinin haksız rekabete yol açtığını ileri sürmüşlerdi.


Firma, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin en önemli kriterlerinden biri olan rekabet kuralını ihlal ettiğini iddia ederek serbest rekabet kuralının işletilmesini istemişti. Güvenlik yetkilileri, Glock marka tabancaların Türkiye'ye kaçak yollardan sokulmasına son zamanlarda daha sık rastlanır olmasının ve karaborsada fahiş fiyatlara satılmasının altında, Türkiye'de bu silahların resmi olarak satılmasına izin verilmemesinin yattığını ileri sürmüşlerdi. Güvenlik yetkililerinin de, Glock'un ithalatının geciktirilmesinin ya da durdurulmasının kaçakçılığa ve karaborsaya alt yapı oluşturduğu uyarılarında bulunmasının ardından, MKEK ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, serbest rekabet kuralını işletme ve yerli sanayiye öncülük etmesi adına firmaya değişik modellerde 825 adet tabancanın kesin siparişini geçtiğimiz günlerde verdi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler