YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelge sonrası TÜBİTAK'tan müthiş hamle
Kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili operasyonlar sonucu 700 kişinin işine son veren TÜBİTAK’ta yeni önlemler alınıyor. Türkiye'nin kritik kurumuna ekstra güvenlik önlemleri geliyor
Genelge sonrası TÜBİTAK'tan müthiş hamle
26 Mart 2015 / 07:24 Güncelleme: 26 Mart 2015 / 07:26

TÜBİTAK’ta, siber güvenliğin sağlanması için yeni nesil güvenlik duvarları satın alınırken, elle yapılan birçok işlem de otomatiğe bağlandı.

Kurumda sanal güvenlik tünelleri kurulurken, açık kodlu ve merkezi log toplama sistemleri üzerinden araştırma yaparak uygun bulunan adaylar teste alındı.

Genelge sonrası yeni duvarlar oluşturuldu

''Taraflı rapor yazdıkları'' iddiasıyla yaklaşık 700 kişinin işine son verilen TÜBİTAK, kriptolu telefonların dinlenmesi nedeniyle yeni önlemleri hayata geçirdi. TÜBİTAK’ın Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilere göre, 17 Aralık operasyonunun ardından kuruma bağlı kritik birimlerdeki fiziksel ve sanal sunucularla mevcut sistemlerin güçlendirilmesi için çalışmalar yapıldı. Başbakanlık genelgesi gereği Ipv6’yı destekleyen yeni nesil güvenlik duvarları satın alınarak kullanıma açıldı.

Güvenik tünelleri kuruldu

TÜBİTAK Başkanlığı ve bağlı birimler arasında IPSEC VPN tünelleri kurulurken, SSL sertifikaları da yenilendi. Ayrıca açık kaynak kodlu ve merkezi log toplama sistemleri hakkında araştırma yapılarak uygun bulunan adaylar teste alındı. Kurumdaki mevcut ana veri tabanının büyümesi nedeniyle oluşan sorunlara karşı teknik önlemler alınırken, dokümantasyon ortamı da yenilendi. TÜBİTAK, çalışmalar kapsamında veri tabanıyla ilgili tam envanter bilgisi tamamlanırken, elle yapılan birçok işlem otomatikleştirildi.

Bilişim Müdürlüğü yönetimindeki tüm veri tabanları ve iş zekâsı sunucuları için kullanılan orta katman sunucularının tek bir merkezden yönetimi ve izlenmesi için ORACLE Cloud Control Manager alt yapısı da oluşturuldu. Sistemin güvenliğinin sağlanması için toplam 24 fiziksel sunucu ve 29 veri tabanının izleme altyapısı da tamamlandı.

Rolleri yönetici veriyor

Kurumun rapor ve istatistik ihtiyacının karşılanması için kullanılan ORACLE Business Intelligence Enterprise Suite Projesi kapsamında Başkanlık birimlerinin istekleri doğrultusunda analizler yapıldı. 2014 yılındaki çalışmalarla, kişilere gerekli roller yetkili sistem yöneticisi tarafından verilmeye başladı.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler