YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gear S2 Samsung'un yüzünü güldürdü
Gear S2 Samsung'un yüzünü güldürdü
15 Aralık 2015 07:17
Güney Koreli Samsung firmasının ürettiği son akıllı saat Gear S2 satış rakamlarıyle firmanın yüzünü güldürüyor.

Henüz efsane olmadı ama, olmaması için bir neden bulunmayan Samsung Gear S2 akıllı saati ilgi görmeye devam ediyor. Teknolojik gelişmelerle evrim geçiren gündemin en kuvvetli isimlerinden Akıllı telefon pazarının lideri Samsung, hızlıca gelişmekte olan giyilebilir teknoloji pazarında da iddialı bir pozisyon edinmiş gibi. Gerek reklam, gerek sunum, gerekse Gear S2 teknik özellikleri ve kalite anlamında oldukça başarılı.

 Samsung'un yeni akıllı saat modeli Gear S2'ye tüketiciler oldukça büyük ilgi ve alaka gösteriyor. Gear S2 satışlarıda gelen bilgilere göre oldukça iyi gidiyor. Samsung Electronics Türkiye IT ve mobil cihazlar Ürün Müdürü Emre Tezbaşaran ile gerçekleşltirdiğimiz sohbette Gear S2 başta olmak üzere önemli bilgileri sizler için yerinden aldık.

Emre Tezbaşaran

Gear S2'de sebep köklü bir tasarım değişikliğine gidildi?

2,5 seneyi aşkı bir süredir Gear ailesi hayatımızda. Gear 1, Gear 2, Gear Fit, Gear S ve ailenin en yeni mensubu Gear S2'yi yakın zamanda duyurduk. Tüm bu cihazlara baktığınızda hepsi ses getiren ve oldukça büyük alaka gören cihazlar meydana geldi. Daha önceki cihazların tasarımında fütüristik çizgiler dikkat çekiyordu. Gear S2'de bezel halka ile birlikte klasik saat formundaki dairesel tasarım öne çıkıyor. Gear S2'yi daha geniş kitlelere ulaştırmak için bu tasarım değişikliğine gidildi. Bu dairesel tasarımı fonksiyonel olarak tamamlayan bezel halka ile birlikte yeni bir deneyim sunuyor.

Türkiye'de hangi Gear S2 modelleri satışa sunuldu?

Gear S2 Türkiye'de 2 farklı modelle satışa sunuldu. Klasik çizgilere sahip, değiştirilebilir deri kayışlı Gear S2 Classic modeli dışında sportif tasarıma ve değiştirilebilir elastomer malzemeden üretilen değiştirilebilir kayışa sahip bulunuyor. Her iki model operatör ve zincir mağazalar üzerinden tüketicilerle buluşuyor. Sportif Gear S2 modeli için 899 TL, klasik Gear S2 modeli için 999 TL tavsiye edilen satış fiyatı tespit edildi.

Kayış seçenekleri satışa sunuldu mu?

Şu anda ülkemizde 8 farklı kayış seçeneği mevcut. Bunlardan ikisi klasik diğer 6 kayış ise spor modelle uyumlu. Bu 6 modelden dördü Ünlü İtalyan tasarımcı Alessandro Mendini imzasını taşıyor. Gear S2 Classic modeli standart deri kayışlarla da uyumlu. Halihazırda kullandığınız deri kayışlı saatiniz varsa kayışını Gear S2'ye takabilirsiniz. Tarzınıza uygun kayış modelini seçerek Gear S2'yi kişiselleştirmek mümkün.

3G modeli Türkiye'de neden satışa sunulmadı?

e-SIM (Embedded-SIM) kullanan model şu anda Güney Kore, ABD ve birkaç ülkede daha satışta. Türkiye'ye de bu modeli getirmeyi çok istedik. Ancak ülkemizdeki GSM altyapısı e-SIM'i desteklemiyor. E-SIM teknolojisi kullanan cihazın içindeki SIM karta numara tanımlanması gerekiyor. Türkiye'de şu anda bu mümkün değil. E-SIM ülkemizde aktif olduğunda bu ve benzeri modellerimizi getiriyor olacağız.

Klasik ve sportif modelden hangisi daha çok ilgi görüyor?

Her iki modelde büyük ilgi gördü. Yüzdesel olarak her iki modelin de satış oranları eşit seyrediyor. Her kesimden tüketiciler Gear S2'ye büyük ilgi gösteriyor.

Gear S2 gücünü Samsung'un geliştirdiği Exynos 3250 işlemciden alıyor. 2014 yılında piyasaya çıkan Gear 2 modelin de bu işlemci kullanılmıştı. İşlemci neden değiştirilmedi?

Exynos 3250, çift çekirdekli, 1 GHZ, bir akıllı saatin fonksiyonları düşünüldüğünde oldukça güçlü bir işlemci. Gear S2'nin yenilikleri işletim sistemi, yazılım ve tasarım özelinde çeşitleniyor.

Daha önceki Gear modellerinde olduğu gibi Gear S2'de de Samsung'un geliştirdiği işletim sistemi Tizen tercih edildi. Google Wear yerine Tizen'in tercih edilmesinin nedenini öğrenebilir miyiz?

Teknik olarak başka bir işletim sistemi kullanabiliriz. Tizen'ı gelecekteki nesnelerin interneti (IoT - Internet of Things) ekosisteminin merkezinde konumlandırıyoruz. Akıllı saatler de bu sistemin önemki birer parçası olacaklar. Bu yüzden akıllı televizyonlarda da kullandığımız kendi işletim sistemimiz olan Tizen'ı tercih ediyoruz. Nesnelerin interneti yaygınlaştıkça bu tercihimizin faydalarını daha çok göreceğiz. Bugün Güney Kore'de toplu taşımada Samsung Pay üzerinden akıllı saat ile ödeme yapılabiliyor.

Samsung Pay Türkiye'de kullanıma sunulacak mı?

Samsung Pay'ı Türkiye'de kullanıma sunmayı istiyoruz. Ödeme sistemleri denilince birçok kurum ve regülasyonlar devreye girdiği için çok hızlı hareket edemiyorsunuz. Samsung Pay için çalışmalarımız devam ediyor.

S Voice ne zaman Türkçe dil desteğine kavuşacak?

Kesin bir tarih veremiyoruz ancak S Voice'a Türkçe dil desteği getirilmesi gündemimizde.

Android 6.0 güncellemesi hangi cihazlar için ne zaman yayınlanacak? Öncelik sırasıyla güncelleme alacak tellerin modellerini öğrenebilir miyiz?

Android 6.0 güncellemesini Ocak ayı içinde başlayacak ve diğer aylarda devam edecek şekilde yayınlamayı planlıyoruz. İlk olarak S6, S6 Edge, Note5, S6 Edge+ ve A serilerinde planlanıyor.

Bir çok akıllı saat ve bileklikte yer alan ve uyku kalitesini ölçmeye yarayan uygulamaya mevcut. Gear S2'de bu uygulama neden bulunmuyor?

Samsung Gear Apps içinde, Gear S2'de de uyku kalitesini ölçmeye yarayan uygulamalar indirilmek üzere mevcut.

Gear uygulama mağazasında Türkçe içeriklerin yok denecek kadar az oluşu dikkatimizi çekti. Bu konuda bir çalışma var mı?

Finans, oyun, seyahat, haber okuma gibi konularda Türkçe içerik çalışmalarımız mevcut. Önümüzdeki dönemde piyasada olacaklar.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler