YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa’da 5 internet sitesine kapatma cezası verildi
Fransa'da terörle mücadele kapsamında islamic-news.info'nun da aralarında bulunduğu 5 internet sitesine ilk kez idari kapatma cezası verildi.
Fransa’da 5 internet sitesine kapatma cezası verildi
17 Mart 2015 / 17:00 Güncelleme: 17 Mart 2015 / 18:40

Fransa'da terörle mücadele kapsamında ilk kez internet sitelerine idari kapatma cezası uygulandı.

İçişleri Bakanlığı, terörizmi teşvik eden içeriklerini gerekçe göstererek islamic-news.info adlı sitenin aralarında bulunduğu 5 internet sitesine erişimi engelledi. Bakanlık terörizmi savunan sitelerin kapatılmasını öngören kararnamenin yayınlanmasından 1 ay sonra sitelerin kapanmasına karar verdi.

Kapatma kararı sonrası sitelere girmek isteyenler İçişleri Bakanlığı'nın, "Bu resmi siteye yönlendirildiniz. Çünkü bilgisayarınız terörist eylemleri teşvik eden ve kamuya açık bir şekilde terörist eylemleri savunan bir içeriğe sahip bir sayfaya bağlanacaktı" yazılı uyarısıyla karşılaştı. Belli bir süre sonra ise uyarı mesajı da siteden kaldırıldı.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ün hazırladığı terörle mücadele konulu kararnamede terör eylemlerini teşvik eden internet siteleriyle ilgili, erişimin engellenmesi ve arama motorlarının listelerinden çıkarılması gibi tedbirler yer alıyordu.

 

AA

Etiketler: ,
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler