YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fotoğrafları telefondan silmek yetmiyor
Fotoğrafları telefondan silmek yetmiyor
22 Ekim 2014 16:13
Telefonunuzla çektiğiniz özel fotoğraflarınız siz silseniz de Apple yada Google gibi şirketlerin veritabanında saklanıyor.

Son aylarda Hollywood ünlülerinin internete sızan fotoğrafları akıllı telefonlar hakkında şüpheleri de beraberinde getirdi. Oscar'lı yıldızların Jennifer iCloud hesaplarından sızan fotoğraflar bir gerçeği de ortaya serdi; fotoğrafları telefondan silseniz de şirketlerin veritabanında saklanıyor.

Cloud servislerini kullanırken iki kere düşünün

Apple'ın Cloud servisi gibi programlar bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan zindan edebilir. O yüzden Apple'ın Cloud'u, Google'ın Drive'ı ve Microsoft'un OneDrive'ı gibi programları kullanırken iki kere düşünmek gerekiyor.
 
Telefondan silmek çözüm değil

Bu programlar telefonunuza kaydettiğiniz dökümanları, fotoğrafları ve telefon numaralarını otomatik olarak veritabanına kaydediyor. Bu sebeple de bir şeyi telefonunuza kaydettiğiniz an gittiği son yeri belirlemek güçleşiyor. Bu noktadan sonra dosyayı telefonunuzdan silseniz bile Cloud servisinde saklanıyor. Hatta Cloud servisinden silseniz bile şirketlerin veritabanından silmeniz mümkün olmuyor.

Dikkatli kullanın

Bu tür servisleri kullanmak tamamen zararlı değil ancak çok dikkatli olmak gerekiyor. Çoğu zaman hayat kurtarıcı olan Cloud servislerini denetimli kullanmak en önemlisi. Telefonunuzun ayarlar kısmından Cloud'a ne gidip ne gidemeyeceğini seçmek sizin elinizde.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler