YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FM tarih oluyor
FM tarih oluyor
10 Eylül 2016 11:47
Dijital dönüşümle birlikte FM yayınlar yerini dijital yayınlara bırakacak. Yeni dönemde evlerdeki ve 20 milyon araçtaki radyo çöp olacak

Radyo yayıncılığında dijital dönem başlıyor. 2017 yılından sonra analog yayınlar yerine dijital yayınlar bırakacak. Dönüşümle birlikte Türkiye’de evlerdeki ve trafikte olan 20 milyon araçtaki radyoların tamamı değişecek.

Grundig, Berlin’de düzenlenen Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı IFA’da geleceğin dijital radyolarını görücüye çıkardı. Bu yeni dönemde FM’den Digital Audio Broadcasting (DAB) sistemine geçilmesiyle analog radyo vericilerinin tamamı değiştirilecek. Şu an Türkiye’de yaklaşık 25 bin verici istasyonu bulunuyor. Bu sayı 6 bine kadar inecek.

Yeni dönemde radyo yalınları da kesintisiz olarak dinlenebilecek. Özellikle uzun mesafeli yolculuklarda yayınlarda kopmalar ve kesintiler yaşanıyor. Dijital yayıncılıkla birlikte internete bağlanıyormuş gibi radyoya bağlanacağız. Dönüşümün tüketicilere külfeti de olacak.

Türkiye’de şu anda trafikte 20 milyona yakın araç bulunuyor. Bu araçlardaki radyoların tamamı değişmek zorunda kalacak. Dijital sistemin kötü bir yanının da 100 civarında kanal kapasitesine sahip olması.

AVRUPA’DA SATIŞA ÇIKACAK

Firmalar da bu yeni döneme hazırlık yapıyor. Dijital radyolarını ilk defa IFA’da görücüye çıkaran Grundig, gelecek yıldan itibaren Avrupa’da satışa sunacak.

Retro tarzındaki dijital cihazlarla birlikte radyolara olan ilginin yeniden artması bekleniyor. Bu radyoların Türkiye’ye gelmesi ise biraz daha zaman alacak. En erken 2018 tarihi olarak belirtiliyor.

Avrupa’da ise 2017 yılından itibaren kullanımına başlanacak. Norveç gelecek yıldan itibaren analog yayını yasaklayarak tamamen dijital yayıncılığa geçecek. Türkiye’de dijital yayıncılığın öncülüğünü TRT yapıyor. Bu konuda Ankara’da test çalışmaları yürütülüyor.

 

TÜRKİYE

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler