YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FLAŞ! Danıştay, üçüncü nesil ihalesini ONADI
Danıştay'dan 3G'ye onay çıktı
FLAŞ! Danıştay, üçüncü nesil ihalesini ONADI
09 Nisan 2009 / 16:45 Güncelleme: 09 Nisan 2009 / 00:00

Danıştay İdari İşler Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), üçüncü nesil mobil haberleşme sisteminin (3G) kurulmasına ilişkin ihalede en yüksek teklifi veren işletmecilerle imzalanan imtiyaz sözleşmesi taslaklarına ilişkin 1. Daire'den gelen görüşü onadı.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 3G sistemi kurulmasına ilişkin ihalede en yüksek teklifi veren işletmecilerle imzalanan imtiyaz sözleşmesi taslaklarına ilişkin Danıştay'ın ''düşünce bildirme'' süreci tamamlandı.


Danıştay İdari İşler Kurulu, taslaklara ilişkin 1. Daire'den gelen görüşü onadı.


Kurulun taslaklarla ilgili esasa yönelik bir değişiklik yapmadığı, ancak usule ilişkin bazı düzenlemelere yer verdiği öğrenildi.


Danıştay'ın düşüncesinin idareyi bağlayıcı niteliği bulunmuyor. Danıştay'ın görüşüyle oluşan taslaklar, BTK'ya gönderildi. BTK ile ihaleyi kazanan operatörler arasında imtiyaz sözleşmeleri imzalanacak.


SÜREÇ


3G sisteminin kurulmasına ilişkin A, B, C tipi lisanslar için yapılan ihalede, A tipi lisans için en yüksek teklifi 358 milyon avro ile Turkcell, B tipi lisans için en yüksek teklifi 250 milyon avro ile Vodafone, C tipi lisans için tek teklifi 214 milyon avro ile AVEA vermişti.


Kurum, Turkcell, Vodafone ve Avea ile imzalanan imtiyaz sözleşmesi taslaklarını görüş için Danıştay'a göndermişti. Danıştay 1. Dairesi, taslaklarla ilgili incelemesini yaparken, BTK hukuk müşavirinin sözlü açıklamalarını dinlemişti.


 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler