YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fırsatı iyi değerlendirin
Fırsatı iyi değerlendirin
17 Eylül 2009 08:12
Acele edin, vergi indirimlerinde son 14 gün

Hükümetin küresel krize karşı iç piyasayı canlandırmak ve stokları eritmek için başlattığı vergi indirimlerinde sona yaklaşıldı. Otomotiv, beyaz eşya, bilgisayar ve mobilyadaki vergi indirimlerinden yararlanma süresi 30 Eylül'de doluyor.


 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, süre uzatımına ilişkin kararı ay sonunda açıklayacaklarını söyledi. Ancak daha önce vergi indirimlerini uzatma kararı alan hükümet, yeni bir süre uzatımına sıcak bakmıyor. Tüketicilerin indirimli vergi oranlarından yararlanması için son iki haftaya girildi. Hükümet, süre uzatımına gitmezse KDV ve ÖTV indirimleri ekim ayı başında yürürlükten kalkacak. Vergi indirimlerinin bulunduğu sektörler şöyle:

Otomotiv: 1600 cc ve altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV oranı yüzde 27 olarak uygulanıyor.

Hafif ticari araçlarda ÖTV yüzde 3, hafif ticari araçlarda açık kasalılarda yüzde 2 düzeyinde. Çekiciler, midibüsler, özel amaçlı taşıtlar, kamyonlarda ÖTV yüzde 1; otobüste ise ÖTV alınmıyor.

Beyaz eşya ve elektronik: Beyaz eşyada yüzde 6,7'lik KDV oranı yüzde 2 olarak uygulanıyor.

Bilişim ve mobilya: Bilgisayar ve mobilyadaki yüzde 18'lik KDV, 30 Eylül'e kadar yüzde 8 olacak.

Hükümet, net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerindeki KDV'yi 15 Haziran'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulamıştı.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler