YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facebook'tan kullanıcılarını sevindirecek özellik!
Facebook'tan kullanıcılarını sevindirecek özellik!
13 Mayıs 2015 12:16
Facebook, devreye soktuğu Instant Articles özelliği ile okuyucuların haberlere ulaşım hızını artırıyor

Günümüzde birçok kişi artık haber akışını sosyal medyadan takip ediyor. Kullanıcılar en son gelişmelerden arkadaşlarının veya haber sitelerinin sayfalarından paylaşılan makaleler sayesinde haberdar oluyor.

Bilgisayardan habere ulaşmada bir sıkıntı yaşanmasada, telefondan Facebook'a girip paylaşılan bir habere tıkladığınızda, sayfanın yüklenmesi sinir bozucu seviyede uzun sürebiliyor.
 
Facebook, hem okuyucuların hem de haber sitelerinin şikayetçi olduğu bu sorunu devreye soktuğu Instant Articles ile çözmeyi amaçlıyor. Başlangıç aşamasında 9 yayın organının yer aldığı Instant Articles ekosisteminin zamanla yaygınlaştırılması amaçlanıyor.
 
Instant Articles ile okuyucular Facebook'ta herhangi bir fotoğrafı açtığı hızda, yeni bir sayfaya yönlendirilmeden haberlere ulaşabilecek. Bir haber sitesinde yer alan özelliklerin hepsi Instant Articles sayfalarında yer alacak. Haberler interaktif fotoğraflar, videolar ve sesli anlatımla zenginleştirilebilecek ve bunlar herhangi bir hız kaybına sebep olmayacak.
 
Siteler ise Instant Articles sayesinde sadece okuyucuya daha hızlı ulaşma fırsatı yakalamayacak, burada paylaştığı haberlere reklam da alabilecek. Bunun yanında Instant Articles'ta okunma ve okuyucu sayıları, sitenin kendisinde olduğu gibi ölçülebilir olacak.

Yani Facebook bu yeni uygulamasıyla okuyucular ve haber siteleri için bir kazan-kazan durumu yaratmışa benziyor. Ancak bunu kesin olarak söyleyebilmek için öncelikle sistemin vaad edilen hızda çalışıp çalışmadığını görmek gerekiyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler