YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facebook'ta 33 milyonu aştık
Facebook'ta 33 milyonu aştık
23 Eylül 2011 08:57
Türkiye’nin sosyal paylaşım sitelerine olan ilgisi artıyor. İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Facebook kullanıcı sayısının 33 milyonu aştığını belirterek uyardı: “Çocuklar bilgisayarda en fazla 1 saat kalsın” ABD’de 2004’te kurulan Facebook, 2011 yıl

Türkiye’nin sosyal paylaşım sitelerine olan ilgisi artıyor. İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Facebook kullanıcı sayısının 33 milyonu aştığını belirterek uyardı: “Çocuklar bilgisayarda en fazla 1 saat kalsın” ABD’de 2004’te kurulan Facebook, 2011 yılına kadar akıl almaz kullanıcı sayısına ulaştı. Dünyada 600 milyon kullanıcısı olduğu ileri sürülen Facebook’u Türkiye’nin neredeyse yarısı kullanıyor. İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Facebook kullanıcı sayısının 33 milyonu aştığını söyledi.

FACEBOOK YAŞI 7’YE İNDİ

Neredeyse her internet kullanıcısının bir Facebook profilinin bulunduğunu belirten Özeren, kullanıcı yaşının da 7’ye indiğini de sözlerine ekledi. Sosyal paylaşım siteleri için önerilen kullanma yaşının 13 olduğunu ifade eden Özeren, “Bu yaşın altındaki kullanıcıları aileleri mutlaka kontrol etmeli. Devlet ne kadar tedbir alırsa alsın önemli olan ailenin sorumluluğu. Çünkü tedbiri önce aile almalı. Diğer bütün tedbirler yan destektir. Eğer aile bunu dikkate almazsa bizim aldığımız önlemler yetersiz kalır. Bu bakımdan ailelerin titiz davranması lazım” dedi.

ARKADAŞLARINI TANIYIN

Özeren, 2011-2012 eğitim öğretim yılının başlamakta olduğu şu günlerde aileleri bir dizi uyarılarda bulundu. Özeren sözlerine şöyle devam etti: “Aileler mutlaka çocuklarının internette sosyal paylaşım sitelerindeki arkadaşlarını takip etsin. İnternet kullanımını sınırlasın. Süre yarım saat veya bir saati geçmemeli. Bilgisayarı mutlaka ailenin oturduğu yere kursun. Yani çocuk kendi özel odasında bilgisayar olmamalı. Bilmedikleri kişilerden herhangi bir mail ya da arkadaşlık teklifini kabul etmemeleri öğütlenmeli. Çocuklarına paylaştığı bilginin sonradan başlarına bela olabileceği söylemeli. Bu bir fotoğraf olabilir veya bir adres bilgisi vs. Yani kötü amaçlı kullanılacak bütün bilgileri hiçbir zaman internet ortamında paylaşmamalı.”

Her gün 56 dakika ekran başındayız

Temmuz ayında yapılan bir araştırmaya göre Türk internet trafiğinin yüzde 4,07’si tek başına Facebook üzerinde gerçekleşiyor. Facebook’un resmi verilerine göre de bir kullanıcının ortalama arkadaş sayısı 130, katıldığı grup sayısı 80, ayda yapılan paylaşım sayısı 90 ve aktif kullanıcıların Facebook’ta geçirdiği günlük zaman ise 56 dakika olarak açıklandı.

ZUCKERBERG, FACEBOOK'UN YENİ ÖZELLİĞİ ''ZAMAN TÜNELİ''Nİ TANITTI

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, sitenin yeni özelliğini tanıttı.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, sitenin genel merkezinin bulunduğu San Francisco'da düzenlenen geleneksel f8 geliştirici konferansında konuşan Zuckerberg, profil sayfasına eklenecek ''Zaman Tüneli'' sayfası ile 800 milyonu aşkın kullanıcının kendilerini çok daha farklı ve kapsamlı şekilde ifade edebilecekleri bir platform sunulacağını söyledi.

Yapılan düzenlemeyle ''Zaman Tüneli'' sayfası, profil sayfasının yerini alacak. Kullanıcılar, yaşamlarıyla ilgili tüm hikayeleri ve paylaşımları geriye doğru kronolojik sıra içinde paylaşabilecekler. Kullanıcıların yaşamlarında önem verdikleri her şeyi, tek sayfada bir araya getirebilmeleri kolaylaşacak.

Zuckerberg, ''Zaman Tüneli''nin, Facebook'un gelişimindeki en önemli adımlardan birini teşkil ettiğini belirterek, ''Kullanıcıların, kendilerini ve yaşam hikayelerini diledikleri içerikte ve kapsamda, tek bir sayfada derlemelerini ve paylaşabilmelerini sağlayacak 'Zaman Tüneli'nde, uygulamalardan gelen bilgiler de istenirse otomatik olarak yer alacak. Örneğin Facebook üzerinden müzik dinleyen bir kullanıcının dinlediği müziklerin bilgileri, eğer isterse doğrudan 'Zaman Tüneli'ne eklenecek. Böylece her kullanıcının yaşam hikayesini yansıtan 'Zaman Tüneli' içinde, paylaşımların yanı sıra geçmişte dinlediği müzikler, izlediği videolar, ziyaret ettiği yerler gibi tüm etkinlikleri yer alabilecek'' ifadelerini kullandı.

Yeni uygulamada sayfanın tasarımının üst bölümünde kullanıcılar, kapak fotoğrafı kullanabilecek. Kullanıcılar, diledikleri görsele yer vererek bir albüm kapağı gibi kendi zaman tünellerinin kapağını oluşturabilecek, ayrıca kapak fotoğrafının sağ tarafındaki hızlı erişim zaman cetveli sayesinde de zaman tünellerinin dilenen anına hızlıca erişebilecek.

Kullanıcılar, ''Zaman Tüneli'' sayfalarındaki içerikleri kullanıcı günlükleri üzerinden kolay bir şekilde yönetebilecekler. Yapılan yenilikler birkaç hafta içinde tüm kullanıcılar için aktif hale gelecek. (Bugün)

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler