YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facebook'a rakip geliyor
Facebook'a rakip geliyor
20 Haziran 2015 16:19
Facebook'a rakip bir sosyal medya uygulaması geliyor. Facebook'a rakip olarak gösterilen sosyal medya ağı Minds, kullanıcıların bilgilerini devletlerden saklama sözü veriyor.

Independent'ın haberine göre minds.com adresinde kullanıma açılan ağın amacı paylaşılan içerikler konusunda gizlilik, güvenlik ve kullanımları konusunda şeffaflığı ilke edinmek.

Kullanıcıların bilgilerini reklam verenler ve devletlerle paylaşmakla suçlanan Facebook'un aksine bu verilerden para kazanmayı amaçlamayan Minds, bunun yerine tüm bilgileri kriptolayarak reklam verenler ve devlet kurumları tarafından okunamaz hale getiriyor.

Algoritması basit

Kullanıcılarına marka ve kurumların sayfalarını belli bir algoritmaya dayanarak gösterdiğini ileri süren ancak bu algoritmayı açıklamayan Facebook'un aksine Minds hayli şeffaf. Yorum yapmak, içeriklere oy vermek veya fotoğraf yüklemek gibi etkileşimlerde bulunan kullanıcı veya kurumlar puan kazanıyor ve bu puanlar sitede ön plana çıkarılmaya ve daha fazla görünür olmaya yarıyor.

Dev sosyal medya sitelerinin aksine ‘açık kaynak' olarak sunulan ağa, kullanıcıları da tasarım ve süreklilik konusunda katkıda bulunabiliyor.

Etiketler:
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler