YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facebook yeni hizmetini duyurdu
Facebook yeni hizmetini duyurdu
18 Mart 2015 02:25
Sosyal ağ Facebook, mesaj üzerinden para gönderme hizmetini duyurdu. Yapılan para transferinden komisyon alınmayacak.

Al Jazeera.com'un haberine göre; Facebook’un bir süredir kulislerde konuşulan yeni özelliğini resmi olarak duyuruldu. Sosyal ağın Messenger isimli uygulaması üzerinden para transferi yapılabilecek. Yeni özellik firmanın Messenger uygulaması yardımı ile kullanılacak ve para göndermek için uygulama üzerindeki ‘$’ işaretine tıklamak yeterli olacak.

Para göndermek isteyenler bu özelliği Touch ID yani parmak izi ya da PIN numarası girme gibi ek güvenlik önlemleriyle beraber kullanabilecek. Yeni servis ilk olarak Mastercard ya da Visa banka kartlarıyla ve bu kartların bağlı olduğu ABD’deki bir banka hesabıyla birlikte kullanılabilecek. Parayı alan kişinin de benzer bir kartı ve banka hesabının bulunması gerekiyor. Gelen para bu hesaba otomatik olarak aktarılacak.

Şimdilik sadece duyurusu yapılan Messenger üzerinden para gönderme hizmetinin önümüzdeki aylarda iOS, Android ve bilgisayar sürümünün kullanıma sunulması bekleniyor. Yeni servis ilk olarak sadece ABD’de kullanılabilecek. Facebook üzerinden para gönderme özelliğinin farklı ülkelerde de kullanılıp kullanılmayacağı bilinmiyor. Facebook para gönderimi konusunda bir limit olup olmayacağını da belirtmedi.

Türkiye’de uygulanır mı?

Facebook üzerinden para gönderme hizmetinin Türkiye’de uygulanabilmesi biraz zor görünüyor. Çünkü Türkiye’de birçok banka kendi müşterileri arasındaki para transferlerinden bile belli bir oranda masraf ya da komisyon alıyor. Facebook Messenger bunu ücretsiz yaptığı için bu durumda nasıl bir yöntem izlenebileceği tam olarak bilinmiyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler