YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor!
Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor!
09 Mart 2016 00:10
Sosyal medya dışında birçok farklı alana da yönelen Facebook'un son hedefi, özel bir harita uygulaması hazırlamak. Farklı yönü ise, bu uygulamanın yapay zekaya sahip olması!

Bilindiği gibi Facebook, günümüzde sadece bir sosyal medya sitesi değil de bir teknoloji şirketi haline geldi. Bu bağlamda Facebook’un son çalışması Facebook Haritalar, farklı yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeye daha şimdiden başlamış oldu!

Mark Zuckerberg tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan Connectivity Lab oluşumunun çalışmaları somutlaşıyor. Doğrudan Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan bir video ile gündeme gelen Facebook Haritalar, yapay zekaya sahip yapısı ile dikkat çekiyor.

Söz konusu bu yapay zekanın temel amacı ise, görsel öğeleri tanımlamak üzerine kurulmuş. Örnek vermek gerekirse Facebook Haritalar, insan yüzünü tanımlayabiliyor. Ortaya çıkan bilgilere göre bu sayede, belirlenen; cadde, mimari yapı ve okullarda ne kadar insan olduğu saptanabiliyor.

Öte yandan Facebook’un Connectivity Lab oluşumu tarafından geliştirilen harita uygulaması şu anda, 21,6 milyon metre kare alanı taramış durumda ve 5 metreye kadar kuşbakışı görüntü sunabiliyor.

Son olarak belirtmek gerekirse gayrıresmi ismiyle Facebook Haritalar, Facebook Drone projeleri ile entegre olarak kullanılacak. Şu an için bu kullanımın temel amacı ile ilgili net bilgiler ise paylaşılmış değil.

Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan videoyu, aşağıdaki bağlantı aracılığıyla izleyebilirsiniz.

 

SHİFTDELETE

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler