YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facebook kullanıcıları bu numaraya dikkat
Facebook kullanıcıları bu numaraya dikkat
05 Eylül 2013 17:40
Emniyet müdürlüklerinin siber suçlarla mücadele şube müdürlüklerine son günlerde gelen yüzlerce şikayetin altından "6662" dolandırıcılığı çıktı.

Konuyla ilgili olarak Uşak Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesinden yapılan açıklamada, "Facebook hesabım çalındı, çalınan hesabımdan arkadaş listemde yer alan kişilere telefon numaraları ve bu numaraların hangi GSM operatörüne ait olduğu, hatların faturalı olup olmadığı sorulmuş. Bunun akabinde öğrenilen telefon numaralarına mobil ödeme sistemleri aracılığıyla 6662 numaralı servisten ödeme onay mesajları gönderilmiş.

Söz konusu mesajlara ‘evet’ yazarak mesaj gönderilmesi istenmiş ve arkadaşlarım maddi zarara uğratılmış” şeklinde çok sayıda şikayet alındığı bildirildi.Yaşanan olaylar neticesinde bir takım incelemelerde dolandırılan şahıslar genellikle 40 yaş ve üzeri, internet kullanmayı tam olarak bilmeyen kişilerin olduğu tespit edilirken, dolandırıcı şüpheli şahıslar ise mağdur ettikleri kişilere “yarışmaya katılacağım bana SMS ile destek ol, bir yardım kuruluşuna SMS yoluyla yardım topluyoruz sen de SMS atarak destek ol” gibi yöntemlerle yaklaştıkları öğrenildi.

Ayrıca dolandırıcı şüpheli şahıslar, telefon numarasını öğrenerek mağdur duruma düşürdükleri şahısların telefon numaralarını “Facebook Credit” sistemine kaydettikleri GSM şirketinin 6662’den mesaj gönderdiğini, gelen mesaja ‘evet’ yazarak cevaplamaları durumunda ise telefon hatlarına SMS başına 55 TL üzerinden ücretlendirme yapıldığı tespit edilmiş.

Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, vatandaşların bu tür mağduriyet yaşamamaları için hiçbir şekilde (TC Kimlik numarası, telefon numarası) gibi önemli bilgilerini kimseyle vermemeleri, bu bilgileri sosyal paylaşım, forum, online oyun oynanan sitelerde 2., 3. şahısların ulaşabileceği ortamlarda paylaşmamaları ve telefonlarına gelen bu tür mesajlara itimat etmemeleri, güvenli internet kullanımında duyarlı olmaları gerektiğini vurguladılar.

Facebook, e-posta ve benzeri internet özel paylaşımlarının hacklenmesi durumunda dolandırıcılığa maruz kalan vatandaşların ise Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve kolluk kuvvetlerine müracaat etmeleri gerektiğini belirttiler.

 

İHA

18:12
 // VODAFONE ŞİKAYET
İbreti alem olsun diye buraya yazayım dedim. Kimse bu tür sms lere itibar etmesin. 2 saat önce telefonuma cinsel ürünler satan bir firmadan mesaj geldi. Hemen sildiğim için, ne numara ne de paravan şirket aklımda değil. Bu utanmazlar bundan 3 ay önce de okuma yazma bilmeyen 60 küsür yaşındaki anama da bu tür smsleri ard arda gönderiyordu. Bu sahtekarlar numaramızı kimden alıyor. Daha önce reklam sms ve spam almak istemediğimi, çağrı merkezine bildirdiğim halde neden bu tür kepazelikler oluyor. Üstelik alfanumerik geliyor. İrtibat teli ise, İstanbul alan kodu idi. Bunu şikayet var com a da bildireceğim. O sms bir daha gelsin bakalım....
05 Eylül 2013 18:12
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler