YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facebook kârını ne kadar artırdı ve dünyada kaç kişi kullanıyor?
Facebook kârını ne kadar artırdı ve dünyada kaç kişi kullanıyor?
30 Nisan 2016 22:56
Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Facebook, yapmış olduğu yatırım ve hamlelerle birlikte yeni yılın ilk çeyreğinde kâr oranında da büyük bir artış görüldü. Peki Facebook'un kârı rakamsal olarak nasıl yansıdı? İşte Facebook'un kâr oranları...

Buna göre, Facebook 31 Mart’ta sona eren 2016 yılı ilk çeyreğinde 5,38 milyar dolar gelire ulaştı. Bir önceki senenin aynı döneminde şirket 3,54 milyar dolar gelir elde etmişti.

Geçen yılın ilk çeyreğinde 512 milyon dolarlık net kar yakalayan Facebook, 2016’nın ilk çeyreğinde ise net karını 1,51 milyar dolara çıkardı.

Facebook’un kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Mark Zuckerberg, finansal sonuçlara ilişkin açıklamasında, “Bu yıla harika bir başlangıç yaptık. Dünyada herkese istedikleri kişilerle paylaşım yapma gücünü verebilmek için 10 yıllık yol haritamıza odaklanmış durumdayız” ifadesini kullandı.

KULLANICI SAYISINDA ARTIŞ VAR

Facebook’a artık şifresiz girilecek!

Bu yılın ilk üç ayında Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısında da artış gözlendi.

Günlük aktif kullanıcı sayısı Ocak-Mart döneminde ortalama 1,09 milyar kişi olurken, bu sayı yıldan yıla yüzde 16’lık artış gösterdi ve bu kişilerin 989 milyonunun mobil cihazlardan Facebook’u kullandığı belirtildi.

Facebook’u kullanan aylık aktif kullanıcı sayısı da aynı dönemde 1,65 milyar kişiye ulaşarak, bir önceki yılın ilk üç ayına göre yüzde 15’lik artış kaydederken, bu kişilerin 1,51 milyarının mobil cihazlardan bağlandığı bildirildi.

Finansal raporda, ayrıca Facebook’un ilk çeyrek reklam gelirlerinin 5,2 milyar dolara ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 artış kaydettiği vurgulandı.

Söz konusu gelir, geçen yılın Ocak-Mart döneminde 3,3 milyar dolardı.

Facebook’un hisseleri, New York borsasının kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde yüzde 9’dan fazla değer kazandı.

Analistler, beklentilerin üzerinde gelen bilanço rakamlarının, şirketin hisselerine asıl yansımasının perşembe günü olacağına dikkati çekiyor.

Facebook'u kaç kişi kullanıyor?

Kurulduğu ilk günden bu yana hızlı bir şekilde yayılım gösteren Facebook, şimdilerde Dünya’nın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. Tüm rakiplerini sollayan ve beraberinde aynı zamanda en çok ziyaret edilen site unvanını da alan platform, şimdilerde ise en kalabalık ülke lakabı ile anılması ile gündemde. Zira yeni paylaşılan raporlar, sosyal medyanın gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Bunun en büyük nedeni ise servisi milyarlarca kullanıcının tercih etmesinden kaynaklanmakta.

Açıklanan bilgilere göre sosyal medya devi şu anda aylık tam olarak 1.65 milyar kullanıcıya sahip. Üstelik bu kitlenin tamamı aktif bir şekilde platformu kullanmakta. Çeyrek yılda yaklaşık yüzde 4 artış gösteren servis, en hızlı gelişen sosyal medya platformu oldu. Zira üye kazanmada en iyi çıkışı yakalayan Facebook, Twitter’ın üye kazanma oranını tam 12’ye katlamayı başardı. Kaldı ki üye kazanma konusunda daha önce kolları sıvayan Twitter ekibi, ellerinden geldikçe fazla kişiye platforma çekmek ile uğraşıyor.

Gelir oranlarına baktığımızda ise Facebook’un bir kez daha tarih yazdığını görüyoruz. Zira servisin faaliyet karı olarak tam 1.5 milyar dolar elde ettiği bildirildi. Neredeyse karını yüzde 200 oranında arttıran platform, bunun yanında hisse oranlarını da arttırmayı başardı.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler