YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evliliklere facebook ayarı!
Tüm dünyada yarım milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook sayesinde tanışıp evlenenlerin sayısı artıyor. Tabii boşananların da...
Evliliklere facebook ayarı!
21 Nisan 2012 / 09:24 Güncelleme: 21 Nisan 2012 / 09:24

ABD'de her 5 çiftten birinin Facebook'ta tanışıp evlendiği belirtilirken her 8 boşanmadan birinin nedeni yine Facebook çıktı.
 
500 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook'un birçok insanın tanışıp evlenmesini sağladığı gibi boşanmalarında en önemli sebeplerinden biri olduğu ortaya çıktı.
IBM T.J. Watson Araştırma Merkezi'nde görev yapan Dr. Yurdaer Doğanata, İzmir Üniversitesi'nde "Bireylerin Teknoloji ıle Buluştuğu Yerden Geleceğe Bakış" başlıklı seminer verdi. Doğanata seminerde internet ve sosyal ağların yaşantımızı, iş süreçlerini, eğitimi ve sosyalleşme şekillerini hızla değiştirdiğini çarpıcı örneklerle anlattı.

8 ÇİFTTEN BİRİ BOŞANIYOR

"Facebook bir ülke olsaydı, 500 milyona ulaşan nüfusuyla Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olurdu" diyen Doğanata, Amerika'da evlenen her 5 çiften birinin Facebook üzerinden tanıştığını söyledi. Doğanata sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak boşanan her sekiz çiftten biri ise boşanma nedeni olarak Facebook'u gösteriyor. 2 milyon sayfaya ulaşan Wikipedia'nın tüm sayfalarını okumak için 125 yıl gerekiyor. Bugün Wikipedia, Britannica'dan daha güvenilir bir kaynak haline geldi" diye konuştu. iZMiR (Bugün)

Depremi haber veren bilgisayarlar geliyor

Bilgisayar teknolojisinde inanılmaz bir gelişim yaşandığı belirten Doğanata, geleneksel bilgisayarların yerini analiz yapabilen hızlı işlemcilere sahip akıllı bilgisayarların aldığını söyledi. Dr. Doğanata, “IBM’in üzerinde çalıştığı Sequoia bilgisayarları saniyede 20 katrilyon işlem yapma kapasitesine sahip olacak. Bu, 7 milyar insanın herbirine birer hesap makinesi verilse, günde yirmi dört saat, senede 365 gün durmadan yapabilecekleri işlemlerin 1 saat içinde yapılabilmesi demek. Hızlanan bilgisayarlar sayesinde daha yerel hava tahminleri yapılabilecek, yeteri kadar veri toplanabilirse, deprem 15 dakika önceden tahmin edilebilecek" dedi. (Bugün)

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler