YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektronik dünyasında çığır açacak
Fransız bilim adamlarının geliştirdiği plastik elyaf elektronik dünyasında çığır açacak.
Elektronik dünyasında çığır açacak
23 Nisan 2012 / 15:13 Güncelleme: 23 Nisan 2012 / 15:24

Fransız bilim adamlarının yeni geliştirdiği, sadece 5-6 nanometre inceliğindeki yüksek geçirgenlikteki plastik elyaf, bilim adamlarını elektronik cihazların birleşenlerini minyatür boyutlara indirme hayalini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırdı.

Bu sadece birkaç nanometre (metrenin milyarda biri) inceliğindeki plastik elyaf, ani ışık temasıyla kendiliğinden sadece elektrotlar arasında bir araya gelme özelliğine sahip bulunuyor.

Üstün elektriksel özellikleri metalinkine benzer olan plastik elyaf halen elektrik iletiminde kullanılan materyaller olan metaller ve plastik organik polimerlerin özelliklerini birleştiriyor. Ucuz ve karbondan oluşan nano boruların aksine kullanımı kolay olması da bu plastik elyafın diğer önemli bir özelliğini oluşturuyor.

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nden (CNRS) Nicolas Giuseppone ve Strasbourg üniversitesinden Bernard Doudin başkanlığındaki bilim adamları, plastik elyaf hakkındaki çalışmalarını 22 Nisan'da Nature Chemistry adlı bilimsel derginin internet sitesinde yayımladı.

CNRS, bulunan plastik elyaf için patent başvurusunda bulundu.

Araştırmacılar, plastik kadar hafif ve esnek olan elyafın akım yoğunluğunun neredeyse bakır kabloya eşit olduğuna ve metaller ile elyaf arasındaki arayüzey direncinin bilinen en iyi organik polimerle metaller arasındaki arayüz direncinden 10 bin kat daha düşük olduğuna dikkati çekti.

Bilim adamları, geliştirilen plastik elyafın esnek ekranlar, güneş pilleri, transistörler, basılmış nano devreler gibi elektronik cihazlarda kullanılabileceğini uygulamalı olarak göstermenin, elektronik cihazların tamamlayıcı parçalarını metrenin milyarda birine indirme hedefindeki bir sonraki adımı oluşturduğunu belirtti. AA
 

Bizimkiler ne yapıyor
 // mustafa
Paran ne olursa olsun bilimsel teknolojik ve insan hayatına yönelik buluşlar olmazsa bundan sonrası hep hikaye! Hem doktorlar hem de diğer bütün bilimsel branşlar için bu şart. Artık akademisyen olmak için uyduruk ales, kpds v.b. sınavlarla insanların önünü tıkamayın. Bunca icatları yapan bilim adamlarının kaç tanesi Türkçe biliyor veya Arapça biliyor Farsça biliyor. Bilim adamına dil sınavı ve diğer zottirik sınavlar olmaz. Bu adamlar yeni şeylere kafa yorar her...
23 Nisan 2012 16:08
Bizimkiler ne yapıyor
 // Mustafa
Fransızlar, Almanlar İsrailliler bilim adamları harıl harıl birşeyler bulmaya çalışıyor peki ya bizimkiler oturduğu yerde avuçluyor. Akademisyenlik böyle olmamalı. Uyduruk sınav engelleri kaldırılıp bu işe istekli herkesin önü açılmalı. Birşeyler bulan prof. olabilmeli doçent olabilmeli. Yatarak akademisyen olunmaz. Ar-ge laboratuvarları her üniversitede olmak zorundadır. Her branş için olmalı. Biz alışmışız dışardan hazır almaya, vermedikleri zaman paran ...
23 Nisan 2012 16:05
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler