YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"El ısısı telefonu şarj edecek"
"El ısısı telefonu şarj edecek"
21 Haziran 2014 16:30
ABD Fayetteville Eyalet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Daryush Ila, yapılacak yeni uygulamalar ile insan vücudunun pil olarak kullanılabileceğini belirtti.

İzmir Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Daryush Ila, mühendislik fakültesinde termoelektrik üzerine seminer verdi.

Seminerde, termoelektrik uygulamalar sayesinde insan vücudunun pil olarak kullanılabileceğini belirten Ila, Matrix filmindeki hücreleri hatırlattı ve termoelektriğin ön yargıların aksine bilimkurgu ya da korkutucu bir öğe olmadığını, hayatı kolaylaştırabilecek teknolojiler ile kullanılabileceğini dile getirdi.

"Kendi vücudumuzun enerjisini pil olarak kullanabiliriz"

İki yüzey arasındaki ısı farkı sayesinde 1 nanometre kalınlığında silikon ve altın levhaların özel işlemlere tabi tutularak sonsuz ve çevreci enerji kaynağına dönüştüğünü aktaran Ila, cep telefonlarının arkasına yerleştirilecek küçük levhalarla cep telefonlarının, el ısısı ve dış alan ısı farkı ile kolaylıkla şarj edilebileceğini ve bu sistemle sadece cep telefonu şarjı değil ısı farkı olan her alanda enerji üretebileceğini belirtti.

Araçların, binaların ya da güneş panellerinin de ek üreteç olarak kullanılabileceğini vurgulayan Ila, tıp alanında da insan vücudu içindeki 3 derecelik farkı kullanıp kalp pili gibi aletlerin sınırsız olarak çalışmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Konuşması sonunda Prof. Daryus Ila’ya plaketini takdim eden İzmir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Öztarhan, termoelektrik konusunda Türkiye’de de çeşitli araştırmalar yapılıp üretime geçilebileceğini, İzmir Üniversitesi öğretim üyelerinin yakın zamanda Prof. Ila ile ortak çalışmalar yürütebileceğini kaydetti.

17:41
 // ISI FARKI
Sanki biraz zor gibime geliyor. Isı farkı bir zaman sonra eşitlenecek. Bunun yerine doğrudan ısı farkı aranmaksızın vücut ısını emen ve bunu elektrik e çeviren bir meteryal üzerinde çalışsalar daha iyi olabilir. Neticede ısınan her madde enerji ve elektrik oluşturuyor zaten. Kaldıkı 37 derece ile elde edilen elektrik ancak 3 5 nanovoltluk bir elektrik olur. Yine de heyecanla beklediğim bir çalışma....
21 Haziran 2014 17:41
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler