YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekşi Sözlük kurucusuna hapis
Ekşi Sözlük kurucusuna hapis
15 Mayıs 2014 15:10
'Ekşi sözlük'ün kurucusu ve üyesi 40 kişinin "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçunu işledikleri gerekçesiyle yargılandıkları davada site kurucusu Sedat Kapanoğlu 10 ay, Özgür Kuru ise 7 ay 15 gün hapis aldı.

'Ekşi sözlük' isimli internet sitesi kurucusu ve üyesi 40 kişinin, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçunu işledikleri gerekçesiyle 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandıkları davada karar çıktı.

"Kutsal değerlere hakaret edilmedi"

Anadolu 32. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 'ekşi sözlük' isimli internet sitesinin kurucusu Sedat Kapanoğlu katılmazken, duruşmaya ifadeleri daha önce alınamayan 2 tutuksuz sanık katıldı. Sanıkları avukatları temsil etti.

Duruşmada ifade veren sanıklar, hakaret kasıtlarının olmadığını dini değerleri aşağılama suçunu işlemediklerini belirtti. Sanık avukatları ise suçlamaya konu yazıların yıllar önce yazıldığını ve kutsal değerlere hakaret edilmediğini ifade etti.

Ekşi sözlük kurucusuna hapis cezası

Mahkeme, 'ekşi sözlük' isimli internet sitesinin kurucusu Sedat Kapanoğlu'nun "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçunu işlediğini belirtti.

Suçun işleniş biçimi, kullanılan araçi suçun işlendiği zaman, suç konusunun önem ve değerini dikkate alan mahkeme hakimi, Kapanoğlu'nun 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi, verilen cezayı erteledi.

Sanıklardan Özgür Kuru'nun da "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçunu işlediğini belirten mahkeme, Kuru'nun 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Kuru'nun tekrar suç işlemeyeceği yönünde mahkemede kanaat oluştuğunu belirten hakim, verilen cezayı erteledi.

37 sanığın davası ertelendi

Sanıklardan Altuğ Şahin'in, suçun sanık tarafından işlendiğinin anlaşılmadığı gerekçesiyle beraatına karar veren mahkeme, 37 sanık hakkında ise kamuoyunda 3. Yargı Paketi olarak bilinen 6352 sayılı 'Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun' gereğince davanın ertelenmesine karar verdi. Karar kapsamında 37 sanığın 3 yıl içinde tekrar aynı suçu işlemesi halinde yargılanmaya devam edilecek.

1,5 yıla kadar hapis cezası istemi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 40 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, 3 büyük dinin ortak değerleri olan Allah, peygamber, Kuran, İncil, cennet, cehennem gibi kavramlara yönelik hisleri incitecek şekilde dini değerleri aşılama kastı olduğu belirtildi ve kişilerin 'ekşi sözlük' isimli internet sitesinde yer alan yazılarına yer verildi.

'ekşi sözlük' isimli internet sitesinin kurucusu Sedat Kapanoğlu'nun da aralarında bulunduğu 40 kişiye "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçunu işledikleri gerekçesiyle 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

Etiketler:
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler