YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ebeveynler için 'casus program'
Ebeveynler için 'casus program'
30 Ocak 2015 18:59
Günümüz artan teknolojisi ile sanal ortamda sosyal yaşam kuran çocuklar, aynı zamanda ailelerini de endişelndiriyorlar.

Çocuklarının sanal alemde kimlerle iletişim kurduğunu, hangi sitelere girdiğini merak eden ebeveynler için bir akıllı telefon uygulaması geliştirildi. CIA gibi çalışan uygulama, çocukların "ayak izleri"ni takip ediyor!

Geçmişte ebeveynlerin endişesi çocuğum "nerede, kimlerle" şeklindeydi, bugün ise bu endişeye bir de sanal dünya eklendi. Ebeveynler, çocuklarının bu sanal dünyada kimlerle kimlerle iletişim kurduğunu merak ederken diğer yanda da endişeleniyor. Endişeleri tamamen omasa da kısmen giderecek bir uygulama geliştirildi. Çocukların, sanal alemdeki "ayak izleri"ni takip eden bir "casusluk" uygulaması.

ABD'de gençlerin yüzde 80'i cep telefonu kullanıyor, Türkiye'de de akıllı telefon kullananların sayısı hızla artıyor.Bu telefonların yaklaşık yarısı akıllı telefon, yani internete, oyunlara erişimi olan, kameraları bulunan ve sosyal medyanın kullanıldığı telefonlar. Bu durum birçok anne-babayı endişelendiriyor. Bu endişeler de 'ebeveyn uygulaması' adı verilen akıllı telefon uygulamalarına olan ihtiyacı her geçen gün artırıyor. Buna paralel olarak da uygulamaların sayısı artıyor. Bu uygulamayla ebeveynler, çocuklarının internette ne yaptıklarını takip edebiliyor.

CIA gibi çalışıyor

BBC Türkçe'nin haberine göre, bu uygulamalardan birisi olan "TeenSafe" (Güvenli Gençlik) isimli uygulama ebeveynler için şahsi bir CIA gibi çalışıyor.

Uygulamayı geliştiren şirket ebeveynlerin çocuklarına telefonlarının izlendiğini söylemelerini tavsiye ediyor. Ama uygulama gizli bir şekilde de çalışabiliyor ve çocukların sosyal medyadaki paylaşımlarını ve hatta çok kullanılan mesajlaşma uygulamlarından gönderilen ve de silinen mesajları dahi izleyebiliyor.

Henüz Türkiye'de kullanılmıyor

Uygulama şu anda ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'da çalışabiliyor, yakında İngiltere'de de olacak. 2011 yılında ilk çıktığından bu yana 800 bin kişi uygulamaya kaydolmuş. Aileler için geliştirilen tek uygulama internet trafiğini gözetleyenler değil. MamaBear isimli uygulama kişinin haberi olmadan çalışmıyor ve uygulamayı kullanan aile üyelerine kişinin trafikte hız limitlerini aşması durumunda bildirim gönderiyor. Uygulama ayrıca, kişinin aracı önceden belirlenen sınırların dışına çıktığında da bildirim gönderiyor.

Milenyum çocuklarıyla baş etmek mümkün mü?

Gençler, yetişkinlere göre teknoloji bilgisinde çok daha iyi. Bu casusluk uygulamaları nedeniyle çocuklarla ebeveynleri arasında köşe kapmaca oynanması da mümkün. Ama uygulamalar bu konuda da hazırlıklı. Çocuğunuz telefonu kapatmaya kalkarsa, siz telefonu sadece anne-babayı arayabilecekleri şekilde kullanılamaz hale getirebiliyorsunuz.

Uygulamayı kullanmanın şartı var

ABD'li yetkililer de benzer bir endişeyi paylaşıyor. Hatta geçen yıl FBI Stealth Genie ismi verilen bir uygulamayı pazarlayan bir adamı yakalayarak 500 bin dolar cezya çarptırdı.

Bu uygulamaların ABD'de kullanımının yasal olmasının iki şartı var. Uygulama, uygulamayı satın alan kişinin ya 18 yaş altı çocuğunu izlemek için, ya da uygulamayı alan kişinin altında çalışan birinin telefonunda çalışanın onayı ile ve kendisine bildirilerek kullanılmak zorunda.

Bazı kişiler bu uygulamaların eşler ya da çalışanlarına güvensiz patronlar tarafından kötüye kullanılabileceği konusunda uyarıyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler