YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
e-Devlet Kapısı hızla büyümeye devam ediyor
e-Devlet Kapısı hızla büyümeye devam ediyor
06 Ağustos 2016 05:00
E-Devlet Kapısı, bir çoğumuz için hayat kurtarıcı olmaya devam ediyor.

18 Aralık 2008 tarihinde açılığı gerçekleştirilen e-Devlet Kapısı vatandaşların, devlet kurumlarında olan işlerinin büyük bir bölümünü uzun kuyruklar beklemeden internet üzerinden kolayca yapmasını sağlıyor.

Açılışından bu yana geçen 8 yıllık sürenin ardından e-Devlet ile ilgili son verileri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan açıkladı.

e-Devlet Kapısı Hızla Büyümeye Devam Ediyor!

e-Devlet kapısına kayıtlı kullanıcıların sayısının 28,5 milyona ulaştığını söyleyen Arslan, 22 hizmetle yolculuğuna başlayan e-Devlet’in şu anda 256 kamu kurumuna ait 1532 entegre elektronik hizmetle yoluna devam ettiğini belirtiyor.

Her ay yaklaşık 30 milyon defa giriş yapılan e-Devlet kapısının 15 yaşını doldurmuş olan kişilere hizmet verdiği göz önüne alındığında, neredeyse Türkiye’nin yüzde 50’si tarafından kullanıldığı söylenebilir.

e-Devlet’in mobil uygulama üzerinden de sıkça kullanıldığını belirten Arslan, üniversite konusunu örnek göstererek farklı bir ildeki üniversiteye kayıt yaptıracak öğrencilerin seyahat ve konaklama ihtiyacına gerek kalmadan doğrudan e-Devlet üzerinden işlemlerini tamamladığını ve geçen yıl bu hizmet ile yaklaşık 100 milyon lira tasarruf sağlandığını vurguluyor.

Ayrıca, Türksat tarafından geliştirilmekte olan uygulama sayesinde ilerleyen günlerde vatandaşların PTT şubelerine gitmeden e-Devlet Kapısı şifrelerini SMS ile alabilecekleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamaları arasında yer alıyor.

 

SHİFTDELETE.NET

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler