YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düşünce gücüyle F-35 uçurdu
Düşünce gücüyle F-35 uçurdu
04 Mart 2015 12:38
Pentagon'un DARPA birimi 2 yıldan fazla süren çalışmanın ardından düşünce gücüyle jet uçakların kontrol edilebileceğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir başarıya imza attı.

DARPA'nın Direktörü Arati Prabhakar, insan beyniyle makinaların kontrol edilmesine yönelik çalışmalarının ardından 55 yaşındaki engelli bir kadının sadece düşüncelerini kullanarak F-35 jetini uçurabildiğini duyurdu.

2012 yılında başlayan çalışmalar kapsamında DARPA'da çalışan bilim insanları ve doktorlar Jan Scheuermann'ın beyninin sol motor korteksine elektrotlar yerleştirdi.

İki yıldan uzun süren çalışmaların ardından yapılan deneme uçuşu başarıyla gerçekleştirildi. Scheuermann, beynine yerleştirilen bu elektrotlar sayesinde F-35 Lightning II simülatörünü sadece düşünceleri ile kontrol etti.

Scheuermann,  beynine yerleştirilen elektrotlar sayesinde  F-35 Lightning II simülatörünü kullandı.
Scheuermann,  beynine yerleştirilen elektrotlar sayesinde  F-35 Lightning II simülatörünü kullandı.

Fiziksel engelleri ortadan kaldırabilir

Bu çalışmalarıyla yeni bir kapı açtıklarının altını çizen Prabhakar, bu teknolojinin gelişmesinin insan beyninin vücudun kısıtlamalarından kurtulmasına yardımcı olacağını belirtti.

Prabhakar'a göre, düşünce gücüyle makinaların kontrol edilmesi uzun vadede insan vücuduna yerleştirilen robotik cihazlar sayesinde fiziksel engelleri ortadan kaldıracak.

12:56
 // M.N.A.
Amerika aklımızi zorkayan teknolojilerle rahat uğraşsin diye bizede pensilvani şeyhi hediye etti bizde onunla uğraşıyoruz rabbim ülkemizi ve milletimizi tüm kötülüklerden ve ihanetlerden korusun...
04 Mart 2015 12:56
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler