YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düşmanın aklını alan teknolojiyi Türk mühendisler üretti
Türk mühendisler tarafından özgün olarak geliştirilen Koral, dünya üzerinde sayılı ülkenin envanterinde bulunuyor. Radarların karıştırılıp aldatılmasını sağlayan sistem, düşman ülkelerin hava savunma sistemlerinde önemli bir zafiyet oluşturuyor.
Düşmanın aklını alan teknolojiyi Türk mühendisler üretti
18 Haziran 2016 / 00:55 Güncelleme: 18 Haziran 2016 / 08:21

Son dönemde dünya genelinde yaşanan savaşlarda ve krizlerde elektronik harbin önemi de gün yüzüne çıktı. Ülkemizdeki birçok savunma şirketi, elektronik harp konusunda hassasiyet göstererek savunma sanayisinin güçlendirilmesi konusunda çaba sarf ediyor.

Bu hafta yerli ve milli projeler dosyamızda elektronik harp konusunun önemine değinerek, Aselsan tarafından özgün olarak geliştirilen radar karıştırıcı Koral'ı ele alacağız.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Elektronik Harp yetenekleri arasında öncü olarak yer alan Koral Mobil Elektronik Harp Sistemi, savunma sanayimiz ve Aselsan için önemli bir aşamayı oluşturuyor. Çok
az ülkenin geliştirebildiği bu sistem, dünya üzerinde sayılı ülkenin envanterinde bulunuyor.

TSK'ya Şubata ayında teslim edildi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile imzalanan Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz (Kara SOJ) Sözleşmesi kapsamında Aselsan tarafından özgün olarak geliştirilen Koral, 22 Şubat 2016 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Muayeneleri esnasında binden fazla test aşamasından geçirilen sistem için Aselsan ile birlikte elliye yakın yerli alt yüklenici çalıştı. Bu firmaların önemli bir kısmını da KOBİ'ler oluşturdu.
Ülke savunmasında önemli bir görev üstlenen Koral, TSK'nın harekat ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacak.

11-008.jpeg

Düşman hava savunmasını felç edecek

Koral Mobil Elektronik Harp Sistemi, askeri taktik araçlara entegre edilen ve geniş bir frekans bandında çalışan Elektronik Destek Sistemi (KORAL ED) ile Elektronik Taarruz Sistemi'nden (KORAL ET) oluşuyor.

KORAL ED Sistemi radar yayınları için tespit, teşhis, yön bulma fonksiyonlarını yerine getirirken KORAL ET Sistemi hedef radarların karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor. Bu nitelikleriyle Koral Sistemi hedef ülkelerin hava savunma sistemlerinde önemli bir zafiyet oluşturacak.

Dünyada sayılı ülkede var

2013 yılından itibaren yoğun olarak test edilen Koral'dan olumlu sonuçlar alındı. Son aşamada gerçekleştirilen modern ve karmaşık yapıdaki radar sistemlerine uygulanan elektronik taarruz denemelerinden alınan güzel sonuçlar sisteme olan güveni artırıyor.

Geleceğin savunma teknolojisi olarak değerlendirilen aktif elektronik taramalı birimler ile aynı anda çoklu hedefe karşı etkin olarak elektronik taarruz uygulanabiliyor. Bu bağlamda projede edinilen teknolojik birikim diğer birçok radar ve elektronik harp sistemlerinde de kullanılabilecek. Dünyada sayılı ülkede var olan bu teknoloji ülkemizin elektronik harp sektöründe geldiği aşamayı göstermesi bakımından büyük önem taşıyor.

Sınırda görevde

Yerli hava savunma sistemi Koral, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirilmişti. 100 kilometrenin üzerinde menzile sahip olduğu belirtilen sistemle birlikte Türkiye, düşman kara, deniz ve hava konuşlu radarların karıştırılması noktasında önemli bir özelliğe sahip.

12-002.jpeg

BENİM ANLADIĞIM ASKERİ GÜÇ-3
 // ismail emre
Nükleer füzeleri koral ile şaşırtıp benim köye düşürürlerse o zaman sorarım sonuçta menzili kısa bir alet şaka bir yana Nükleer füzelere karşı henüz bir savunma sistemi yok ama ne gariptir ülkemizde buna karşı halkımızın sığınacağı bir sığınakta yok en azından belirli bölgelere bu sığınaklar yapılamalı ama biz tedbiri başa gelince alamaya 90 yıldır alışkınız bu alışkanlığı bir türlü bozamadık......
18 Haziran 2016 Cumartesi 15:30
BENİM ANLADIĞIM ASKERİ GÜÇ-2
 // ismail emre
Yedi düvel denizden saldırsa Bu gücün karşısında Denizde Donanmamız asla güçlü olamaz ama donanmalarını denizaltı dahil imha edecek bir su altı savunma sistemi kurulabilir hava savunma sistemi var su altı neden olmasın? Su altı radar zaten var su altı torpidolarda var bunlar geliştirilebilir koral benzeri su altı radar bozucu olabilir ayrıca marmaray yapabiliyorsak su altına iki rampa koyamıyormuyuz savunma sistemi için iş parçaları birleştirmek sadece..


...
18 Haziran 2016 Cumartesi 15:19
BENİM ANLADIĞIM ASKERİ GÜÇ-1
 // ismail emre
Savunma sistemi havadan iyi ama yeterli değil ben düşman ülkelerin saldırı gücü ortalamasına bakarım bu ortalamayı Abd,Çin,Rusya,İngiltere,Almanya ve Fransa gibi ülkeler ile belirlerim...
Bu ülkeler ülkeme ortak saldırsa ne yaparız..?Terörü kullanarak zaten ortak saldırmıyorlar mı?
Farz edelim yeter dedik bunu fiiliyata döktük gücümüz nedir?
Fiiili Hiçbir savaş işgal etmeden kazanılamaz o zaman ülkemin 4 de 3 ü sular ile kaplıysa önce bu denizleri ölüm denizi yapmak lazım...
...
18 Haziran 2016 Cumartesi 15:06
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler