YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın iki devi gelmek üzere
Dünyanın iki devi gelmek üzere
Dünyanın iki devi gelmek üzere
30 Ocak 2008 / 21:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

2007'de 20 milyar doları aşan ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörünün 2008'de planları büyüdü. Tofaş 360 milyon euro yatırım hedeflerken, Ford Otosan da kapasite artışı için 100 milyon dolar yatırım planı yaptı.Geçen yıl gerçekleştirdiği 20 milyar doları aşan ihracat ile ilk sırada yer alan otomotiv sektöründe yatırımlar Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. Son yıllarda önemli başarılara imza atan otomotiv sektörü, üretimde ve ihracatta gösterdiği performansla Türk ekonomisinin yıldız sektörü haline geldi. Uzun yıllardan bu yana Türkiye'ye yatırımları yönlendiren otomotiv devleri, Türkiye'de sağladıkları başarıyla birlikte yatırımlarını artırarak sürdürürken, Türkiye, yeni rakiplere rağmen otomotivde yatırım çekmeye devam etti.


Renault'dan 200 milyon dolar

Otomotiv devleri bu yıl da mevcut üretim kapasiteleri konusunda yeni kararlar alırken, ilk sürpriz Renault'tan geldi. Fransız otomobil üreticisi Renault'un 1996-2006 yılları arasında Türkiye'ye yaptığı yatırım tutarı 1 milyar doları aşmış, geçen yıl ise 210 milyon dolar rekor yatırımla kapatmıştı. Son olarak Clio Grand Tour'un üretimine başlayan Renault, bu yıl 200 milyon dolarlık yatırım açıkladı. Oyak Renault Genel Müdürü Alain Gabillet, Bursa fabrikasında bu yıl yeni bir üretim projesi olacağını duyurdu. Üretilmesi planlanan modele ilişkin henüz bir bilgi verilmezken, Renault bu yılki yatırımın büyük bir bölümünü dizel motor üretimi için ayıracağını bildirdi.


Tofaş'tan 360 miyon euro

Koç Holding ve Fiat ortaklığında 1968 yılında kurulan ve her 2 firmanın da eşit hissedar olduğu Tofaş da bugüne kadar pek çok projeyi hayata geçirdi. Bursa'daki fabrikada 1971 yılında üretime başlayan Tofaş son olarak Mini Cargo projesiyle dikkat çekerken, fabrikanın araç üretme kapasitesi 360 bine dayandı. Son olarak Tofaş, İtalya, Polonya gibi ülkeler arasından sıyrılarak "263" projesini üstlenirken, Tofaş Üst Yöneticisi Ali Pandır, Tofaş'a bir proje daha getirmek için çabalarının sürdüğünü belirtmiş, fabrikanın kapasitesinin artırılabileceğini ifade etmişti. Tofaş, bu yılki yatırım bütçesini ise 360 milyon euro olarak belirledi.Dünyanın iki devi gelmek üzere

Türkiye'de bulunan mevcut otomotiv şirketlerinin yanı sıra pazarda yer almayan bazı şirketlerin de Türkiye'ye yatırım konusunda istekli oldukları bildirildi. Son olarak Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, dünyanın iki otomotiv devinin Türkiye'ye gelip yatırım yapmak için çok ciddi mesafeler kat etmek üzere olduğunu açıklamıştı. Bunlardan birinin "Magna" firması olduğunu ifade eden Çağlayan, şirketin Türkiye'de 400 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planladığını, bu konu ile ilgili gerekli altyapının sağlandığını söylemişti. Bir diğer firmanın da Türkiye'ye 1 milyar avroluk bir yatırım yapmanın çabası içinde olduğunu belirten Çağlayan, Türkiye'nin dünyanın otomotiv üssü haline geldiğini kaydetmişti.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler