YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın en küçük motoru: Sadece bir atomdan üretildi
Dünyanın en küçük motoru: Sadece bir atomdan üretildi
17 Nisan 2016 04:41
Sadece tek bir atom kullanılarak motor üretildi. Bu motorun şimdiye kadar üretilmiş en küçük motor olduğu söyleniyor.

Nanoteknoloji üzerinde çalışmalar yapan Alman araştırmacılar, dünyanın en küçük ısı motorunu ürettiklerini duyurdular. Sadece bir atom kullanılarak üretilen bu ısı motoru, otomobillerdeki ve buharla çalışan cihazlardaki motor sisteminin aynısı. Isı alarak çalışan atom motoru, sadece 3.4 x 10⁻²² watt enerji üretebiliyor.

Üretilen enerji miktarının çok az olduğu ortada, ancak atom motorunun bu kadar az enerji üretmesindeki tek neden çok küçük olması. Eğer normal bir araba motorunun boyutuna sahip olsaydı, o zaman kilogram başına 1.5 kilowatt enerji üretebilirdi. Kilogram başına 1.5 kilowatt enerji üretebilen bir motor, ortalama araba motorlarından biraz daha güçlü.

Webtekno'da yer alan habere göre, Atom motoru başarılı bir şekilde çalışıyor olmasına rağmen sadece %0.28 oranında verimliliğe sahip. Bu verimlilik oranıyla bile otomobillerde kullanılan motorlarla aynı güçte olan atom motoru %30 oranında verimliliğe sahip olsaydı, NASA'nın Space Launch System'da kullanmayı hedeflediği motordan daha güçlü olabilirdi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler