YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyadaki akıllı telefon satışı 1 milyarı geçti
Dünyadaki akıllı telefon satışı 1 milyarı geçti
20 Şubat 2014 12:57
2013 son çeyreği itibariyle dünyada akıllı telefon satışları ilk kez 1 milyarı geçerek tarihi bir rekor kırdı.

Toplam cihaz satışları ise geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 4'lük bir artışla 1,8 milyara ulaştı. Tüm yıl gerçekleşen akıllı telefon satışlarında ise 2012'ye göre yaklaşık yüzde 44'lük bir artış sağlandı.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de toplam cihaz satışının yüzde 74'ünü akıllı telefonların oluşturduğunu söyleyen Avea Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül; "Bu tabloda kuşkusuz Avea'nın rolü büyük. 2013 yılı boyunca akıllı telefonun yine ilk adresi Avea oldu. Geçtiğimiz yılsonu itibarıyla, akıllı cihaz penetrasyon oranımızı, bir önceki yıla göre yüzde 11 oranında bir artışla yüzde 37'ye yükselttik ve son 9 çeyrektir bu alandaki liderliğimizi bırakmadık"
 
IDC araştırma şirketinin dünya genelinde yaptığı son araştırmaya göre, akıllı telefon satışları 2013 son çeyreği itibarıyla ilk kez 1 milyarın üstüne çıkarak tarihi bir rekora imza attı. Toplam cihaz satışları ise geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 4'lük bir artış göstererek 1,8 milyara ulaştı. Akıllı telefon satışlarında ise yine ilk iki sırayı Samsung ve Apple alırken; bu iki markayı Huawei, LG ve Lenova takip etti. 

GFK araştırma şirketinin Türkiye bazlı araştırma raporuna göre ise Türkiye'deki toplam cihaz satışları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 1'lik bir artışla 12 milyona ulaştı ve bu satışların yüzde 74'ünü ise akıllı telefonlar oluşturdu. Tüm yıl gerçekleşen akıllı telefon satışlarında da 2012'ye göre yaklaşık yüzde 44'lük bir artış sağlandı.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler