YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya devlerini geride bırakacak
Dünya devlerini geride bırakacak
09 Eylül 2016 19:33
2019 yılında fırlatılması planlanan Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A tamamlandığında ülkemiz haberleşme uydusunu üretebilen 10 ülke arasına girecek.

Dışa bağımlılığın yüksek olduğu sektörlerde yerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesine yönelik olarak araştırma programlarının desteklenmesi ve teşviki konusunda yapılan çalışmalar sürüyor. Bu alanda eksikliği fark eden ve birçok çalışmaya imza atan hükümet, yerli Ar-Ge ve üretimi destekleyerek ülkemizin yeterliliğinin artırılmasına katkı sağlıyor. yenisafak.com olarak her hafta yerli projelerimizi mercek altına almaya devam ediyoruz. Bu hafta Türkiye'nin yerli olarak geliştirilecek ve bu alandaki yeteneklerimizi daha da ileri götürmeyi amaçlayan ilk haberleşme uydu projesi olan Türksat 6A'yı ele alıyoruz.

“Türksat 6A Yerli Haberleşme Uydusu Projesi” imza töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 15 Aralık 2014 tarihinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Gebze Kampüsü'nde gerçekleşti.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü öncülüğünde, aralarında TAI ve ASELSAN'ın da bulunduğu yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle yapılacak olan “Türksat 6A Yerli Haberleşme Uydusu Projesi”, 1994 yılında göreve başlayan Türksat 1B, Türksat 1C, 2A, 3A ve 4A uydularının ardından milli olarak üretilecek.

Ağırlığı 4 tondan fazla

Üretildiğinde 4,2 ton ağırlığında olacak olan Türksat 6A uydusu üzerinde haberleşme ve TV yayıncılığı için 4 yedek toplam 20 adet Ku-Bant aktarıcı yer alacak. Türksat 6A, Türkiye ve Avrupa kapsama alanlarının yanı sıra, Hindistan, Bangladeş, Malezya, Singapur ile Tayland'ı kuşatan Uzak Doğu kapsama alanına sahip ilk uydu olma özelliği taşıyacak.

Türkiye'nin en büyük Ar-Ge projesi

Uçuş yazılımı ve tasarımı tamamen Türk mühendislerince gerçekleştirilen Türksat 6A haberleşme uydusu 546 Milyon TL'lik bütçe ile Türkiye'nin en büyük AR-GE projesi unvanına sahip.

 // vatandaş 6A
Emeği geçenlerden Allah razı olsun.....
15 Eylül 2016 13:51
 // Mehmetküçüaga ankara
Allahraziolsun...
09 Eylül 2016 20:19
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler