YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokunmatik ekranlı telefonlar inanılmaz sükse yapı
Dokunmatik ekranlı telefonlar inanılmaz sükse yapı
Dokunmatik ekranlı telefonlar inanılmaz sükse yapı
14 Mayıs 2008 / 15:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Dokunmatik ekranlı telefonlar inanılmaz sükse yapıyor dünyada son yıllarda.Tablet pc devrimi cep telefonlarına duhul oldu denebilir (Yıllardır Blackberry, Palm, Hp vb markalarda küçük idmanları yapılıyordu).


Ancak hangisine dokunmalısınız fiyatlar dokunmanıza müsaade eder mi gelin birlikte inceleyelim?


Önce küçük bir tespit…


Dünyanın en çok cep telefonu satan şirketi Finlandiyalı Nokia
Dünyanın en şık ve güvenli bilgisayarlarını üreten Amerikalı Apple (Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanılıyor,bu zamana kadar hiç virüs rastlanmadığı biliniyor)


Peki ne alakası var reklam mı yapmaya çalışıyorsunuz demeyin. Çünkü bu iki marka birbirini alaşağı etmek için amiral gemilerini gönderiyor.


Apple cep telefonu piyasasına iPhone ile girdiğinden beri piyasada ki firmaların etekleri tutuştu.Teknik olarak Lg, iPhone özelliklerine benzer ürünü 2006'da piyasaya sürmüştü.Ancak  Apple  cep telefonunu baştan yarattıkları tezinden hareketle iPhone’nun ilahi bir ürün olduğuna bir çok kişiyi inandırmayı başardı.


Ürün inanılmaz satış rakamlarına ulaştı , yorum üstüne yorum yazıldı hakkında. Nokia fanatikleriyle Apple müritleri ışın kılıçlarını çekti. Ancak ürünle ilgili üzerinde düşünülmesi gereken bir çok eksiklik vardı.


Örneğin telefonda Bluetooth var ancak başka bir iPhone kullanıcısı aramak zorundasınız veri alışverişi yapabilmek için.


Fiyatı 500 dolar ancak Türkiyede 1200 ytl’ye ulaşmanız mümkün janjanlı paketiyle birlikte.(Çin malı ibaresi var arkada tam olarak güvenemedim orijinal mi değil mi)


Telefonda 2 megapiksel kamera (flaş göremedim örneğin Samsung g800’de xenon flaş mevcut) var ve büyük boy ekranda sırıtan yüzünüzü güzel güzel seyre dalabiliyorsunuz ancak gelecekte görüntülü görüşme yapabilmeniz için ön yüzünde kamera (Vga yeterdi yahu) olması gereken yerde yeller var.


 Mp3 formatı mevcut ancak bilgisayardan yüklerseniz.Dahası telefona mp3 yüklemek için neden bilgisayar almak zorundasınız sorusuda pekala sorulabilir.


Nokia N95’te kullanılan Navigasyon teknolojisi safari ismiyle ile mevcut ancak kullanımı bir miktar sıkıntılı.


İnternete bağlanmak için zorlanmıyorsunuz hatta youtube için direk bir arayüzde eklenmiş. Bunlar güzelde  tadını çıkartabilmeniz için  bir AT&T sim kartınız olması gerekiyor.Başka bir yöntem de hiç tavsiye etmiyoruz ama kilidi kırılmış modeli bulmak yada Vodafone’un piyasaya sürmesini beklemek durumundasınız.


İyi hoşta hani yaa Nokia diyenlere buyurun Jpg.(Son hali şu an için belli değil)


Fiyat olarak elbette bir şey söylemek için erken fakat N95 8 gb piyasada 1000Ytl (kullanılmamış ama ikinci el) ile vade ve taksit sayısına göre 1600 Ytl arasında olduğunu göz önüne aldığınızda ve Nokia’nın bu segmentte ucuz bir modeli olamayacağını da bilmenin kahin olmayı gerektirmediğini düşününce fiyatın 1500 ile 2000 Ytl arasında olması şaşırtıcı olmaz (Tahmin sadece)


Sonuç olarak Nokia iPhone canavarını hazırlamaya çalışıyor..Bakalım Nokia şapkadan TUBE’mü(beklenen isim bu) çıkartacak yoksa yumurtadan NokiPhone mu?


HABER/YORUM: VOLKAN NAZLILAR

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler