YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten mobil kurban rehberi
Diyanet'ten mobil kurban rehberi
19 Ağustos 2016 09:56
Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşların kurbanla ilgili bilgilere cep telefonları üzerinden ulaşabileceği mobil uygulamayı hizmete sundu. Uygulamada, kurbanla ilgili sıkça sorulan soruların cevapları, kurban satış ve kesim yerleri gibi içerikler yer alıy

Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşların kurbanla ilgili bilgilere cep telefonları üzerinden ulaşabileceği “kurban rehberi” mobil hizmet uygulamasını başlattı. 

Diyanet, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla yeni bir hizmeti devreye soktu. Yeni uygulamayla vatandaşlar, kurbanla ilgili merak ettiklerini, cep telefonlarına indirebilecekleri “kurban rehberi”nden öğrenebilecek. Uygulamadaki içerikler arasında, kurbanla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları, bayram namaz vakitleri, kurban satış ve kesim yerleri bulunuyor. 

“Kurbanla ilgili sıkça sorulan sorular” kısmında, “kurbanın mahiyeti ve hükmü, kurban kesenle ilgili konular, kurban çeşitleri, kurbanlık hayvanla ilgili kusurlar” gibi konular ele alınıyor. Uygulamada cevaplandırılan 61 sorudan bazıları şöyle: “Kurban keserken nelere dikkat edilmeli? Bir hayvanın yenilmeyecek yerleri nereleridir? Kesilen kurbanın kanından alna sürülmesi dinimizde var mıdır? Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Taksitle kurban alınır mı? Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir? Kurban edilecek hayvanlar hangi nitelikleri taşımalıdır? Gebe hayvanın kurban edilmesi caiz midir? Kurbanlık hayvanı elektrik ya da narkozla bayıltarak kesmek caiz midir?”

İnternetten bağış 

Yurtiçi kurban kesim ve satış yeri bilgilerine ulaşılabilen uygulama kapsamında, hayırseverler, Türkiye Diyanet Vakfı’nın “https://bagis.diyanetvakfi.org.tr” internet adresinden bağış da yapabilecek.

Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait “http://kurban.diyanet.gov.tr” adresinden, kurban rehberi, kurbanla ilgili sıkça sorulan sorular, bayram namaz vakitleri, afiş, broşür ve ilan panolarından oluşan baskı materyalleri, tanıtım sinevizyonu ve kamu spotu gibi içeriklerin yer aldığı sayfaya erişim sağlanabilecek.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler