YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat: Uzaya kargonuz varsa taşınır!  ​
Dikkat: Uzaya kargonuz varsa taşınır! ​
17 Ocak 2016 05:49
Teknolojinin çılgınlıkları bitmekle bilmiyor. Bilgisayar ve milenyum çağı içerisinde her gün yeni bir keşfin çıkmasıyla şaşkınlıklarımız katlanarak devam ediyor. ABD ise uzaya kargo göndermeye hazırlanıyor. İnsan gitti, sıra kargoya geldi.

 

NASA'NIN Beynelmilel Uzay İstasyonuna (ISS) kargo teslimatı, geri iade ve boşaltım hizmetleri ihalesini Eren ve Fatih Özmen çiftinin şirketi kazandı. Uzay istasyonunun gereksinimleri Özmenler tarafından geliştirilen Dream Chaser isimli araçla giderilecek. Sierra Nevada Corporatian (SNC) Uzay Sistemleri, NASA'nın ISS'ye kargo teslimatı, geri iade ve boşaltım hizmetlerinin sağlanması ihalesinin yüklenicisi seçildi. NASA'nın CRS2 yazılımı için SNC'yi seçmesiyle beraber , 2024 seneye civarı AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'nin ISS'ye ulaşımı ve kargo teslimatını temin edecek .


SNC, Uzay istasyonuna iştirak eden giden en az 6 kargo teslimatı hizmetini bizzat geliştirdiği Dream Chaser isimli araçla verecek.Türkiye'nin Yerel Uçak Projesini de yürüten SNC'nin Başkanı Eren Özmen, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'nin bu ciddi ehemmiyet taşıyan yazılımı için SNC'nin seçilmesinden onur duyduklarını ifade ederek , "Böylesine büyük bir yarışta, SNC'ye duyulan güvenin bu şekilde gösterilmesi hakikaten göğsümüzü kabarttı. Dream Chaser uzay aracının muazzam özelliklerini bütün dünyaya oldukça başarılı bir şekilde göstermek için sabırsızlanıyoruz. SNC'nin bu ihaleyi kazanması her birimiz için bir Amerikan Rüyasının gerçekleşmesi manasına gelmekte. CRS2 ihalesine dayanak vererek bu önemli projenin ehemmiyetini onay ettikleri için NASA'ya, İdareye ve Kongreye teşekkürlerimizi sunuyoruz" diye sohbet etti .

SNC Uzay Sistemleri Müessesesel Başkan Yardımcısı Mark Sirangelo ise Dream Chaser Kargo Sisteminin NASA'ya, kargo teslimatı, geri iade ve boşaltım hizmetleri için güvenli , emin ve uygun fiyat bir çözüm sunduğunu, bir sonraki senelerde ISS'nin sürdürülebilirliğini ve gösterişli bir şekilde kullanılmasını sağlayacağını ifade etti . Sirengelo, " Birden Çok yıl benzeri az bir zaman içinde dünya bir kez ek olarak AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'ye ilişkin kanatlı bir Otomobilin kalkışına ve uzaydan dönerek piste inişine şahitlik edecek" değerlendirmesinde bulundu .

50 YILDIR FAALİYETTE

Sektörde 50 senedir çalışma gösteren Sierra Nevada, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'de sahibi kadın olan en oldukça başarılı federal hükümet yüklenicisi seçildi. Uzay Alanında Dünyanın En Yenilikçi 10 Şirketi içinde yer alan SNC'nin Başkanlığını Eren Özmen, Genel Müdürlüğünü ise Fatih Özmen yapıyor. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'de 18 eyalette ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI dışında ise İngiltere, Almanya ve Türkiye'de içeren toplam 33 merkezinde 3 bini aşkın çalışanı bulunuyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler