YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Telefonunuz her an patlayabilir
Dikkat! Telefonunuz her an patlayabilir
03 Ağustos 2014 00:01
Akıllı telefonların şarj edilmesiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar. İşte akıllı telefonları şarj etmenin güvenli yolları.

Akıllı cep telefonlarında meydana gelen patlamaların temelinde yan sanayi ürünleri yatıyor. Kısa sürede aşırı ısınan bu bataryalar her an patlayabiliyor.

İşte doğru bilinen yanlışlar

Telefonunuz sabaha kadar şarjda kalabilir

Cep telefonunuzu gece boyunca şarj edebilirsiniz. Çünkü akıllı cep telefonlarında pilinin şarjı dolduktan sonra, şarj işlemi sonlandırılır ve sadece şehir akımından gelen elektrikle işlemlerini sürdürür. Bu sebeple de pil herhangi bir zarar görmez.

Sıfırı tüketmeyin

Cep telefonlarını şarj etmeden önce pilin tamamen bitmesini beklemek hata olur. Çünkü akıllı telefonların çoğunda kullanılan Lityum-İyon bataryalar, “pil kritik düzeyde azaldı” (%10-20) uyarısını görmeden önce şarj edilecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu tür ürünlerin bataryaları %0'a ulaştıktan sonra şarj edildiklerinde dengesizleşir.

24 saat şarja gerek yok

Bir ürünü ilk aldığınızda 24 saat kadar uzun süreler şarj etmenize gerek yok. Eski bataryalarda bile bu abartılır; en fazla 16 saat “ilk şarj” yeterlidir. Modern bataryalarda ise bu en fazla 6 saattir.

01:13
 // ÖZGÜL ISI
Bu telefonların kasası Bizmut, Baryum, Aliminyum ve ya gümüş gibi öz ısısı düşük maddelerle yapılsa daha iyi olmaz mı? Hem cihazın iç ısısını da dışarı tahliye edip, nötürler diye düşünüyorum....
03 Ağustos 2014 01:13
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler