YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Telefonlarda virüs arttı
Dikkat! Telefonlarda virüs arttı
03 Eylül 2014 03:00
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan; "Akıllı telefon ve tabletlerdeki virüs bir yılda yüzde 216 arttı" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "İnternet Evrensel Beyannamesi’nin çok paydaşlı olarak ve zaman geçirilmeden hazırlanmasının gerektiğini düşünüyorum. Çünkü tüm ülkelerin, vatandaşların, STK'ların, kamu ve özel kesimin uyacağı ve bizzat ülkeler tarafından denetleneceği bir mekanizmanın mutlaka oluşturulması lazım" dedi.

Bakan Elvan, İnternet Yönetişimi Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, ev sahibi ülke sıfatı ile Türkiye tarafından "Ekonomik Kalkınma için Kapasite Geliştirilmesi" teması ile düzenlenen Üst Düzey Liderler Toplantısı yapıldığını, birçok bakan ve internet dünyasının etkin kişilerinin katıldığı toplantılarda ilginç ve faydalı fikirlerin görüşüldüğü bir ortam sağlandığını belirtti.

Bugün başlayan İnternet Yönetişim Forumu'nda da internetle ilgili gelişmelerin değerlendirileceğini, mevcut ve gelişen konuların belirleneceğini, bu konuların kamuoyunun gündemine getirileceğini anlatan Elvan, bu foruma 3 binin üzerinde kişinin fiziken, bu sayıdan çok daha fazla kişinin de online olarak internet üzerinde katılım sağladığını kaydetti.

Elvan, IGF’in ana temasının "Çokpaydaşlı Güçlendirilmiş İnternet Yönetişimi için Kıtaları Birleştirmek" olarak belirlendiğini ifade ederek, IGF süresince aynı anda 12 salonda eş zamanlı yapılacak 120 oturum ve çalıştayın gerçekleştirileceğini söyledi.

"Dakikada 5 milyon video izleniyor, 2,7 milyon arama yapılıyor, 433 bin tweet yazılıyor"

İlk IGF toplantısından bu yana sektörde çok şey değiştiğini vurgulayan Elvan, "Bugün dünya nüfusu 7,2 milyar, mobil abone sayısı 7 milyar, internet kullanıcı sayısı 3 milyara ulaştı. Halen 1 dakikada 5 milyon video izleniyor, 2,7 milyon arama yapılıyor, 433 bin tweet yazılıyor, 571 yeni web sayfası açılıyor, 139 milyon e-posta gönderiliyor" bilgilerini paylaştı.

Yılın ikinci çeyreği itibariyle Türkiye'de genişbant internet abone sayısının 38,5 milyona, mobil internet kullanan abone sayısı 30 milyona, internet kullanıcı sayısı 61 milyona, mobil abone sayısı 71 milyona, makinadan makinaya kullanım (M2M) abone sayısının 2,5 milyona ulaştığını vurgulayan Elvan, aylık abone başına mobil trafik ve SMS sayısında Avrupa’da birinci sırada olunduğunu aktardı.

Elvan, sosyal oyun kategorisinde, oyuncu başına "oyun oturumu süresinde" dünyada birinci olunduğunu da belirterek, internete yüklenen anlamın her gün yeniden değişerek fazlalaştığını dile getirdi.

Önceleri hayatı kolaylaştıran bir ortam olarak ilgi duyulan internetin, artık yeni ekonominin, yeni sosyal ve kültürel yaşamın ve yeni demokrasi anlayışının vazgeçilmezi olduğuna dikkati çeken Elvan, şunları kaydetti:

"Çok geniş bir coğrafyaya sahip olmamıza rağmen, nüfusun bulunduğu her yerleşim yerine mobil haberleşmeyi ve internet hizmetini götürüyoruz. Özellikle tüm okullarımıza genişbant internet hizmetini temin etmemizin gururunu taşıyorum. Bu arada birçoğunuzun da bildiği gibi toplam bedeli 10 milyar doları aşan 'Fatih Projesi' ile ülkemizdeki 40 binden fazla bütün İlköğretim ve orta öğretim okullarına 'Akıllı Tahta' ve 16 milyondan fazla öğrencimize tablet bilgisayar vermeye başladık. Dersler, ödevler internet ortamında ve interaktif iletişimli olarak yapılmaya başlandı.

Bilişim ve iletişim alanında geleceğin nesillerine eşit fırsat sunmak istiyoruz. Bu çerçevede 'Fatih Projesini' 3 yıl içinde sonuçlandırmayı hedefliyoruz. İnternetin günümüz dünyasında taşıdığı önem, hem olumlu hem de olumsuz amaçlarla kullanımı için de geçerli. İnsan tacirleri de uyuşturucu madde satıcıları da hırsızlık şebekeleri de terör örgütleri de çocuk istismarcıları da internet kullanıyor. Hem de hiç azımsanmayacak ölçüde kullanıyorlar. Bunlarla mücadele her kesimin sorumluluğunda olmalıdır."

Elvan, internetin evrensel gücünün yapılacak evrensel işbirliği ile ya insanlığın gelişimine hizmet verecek şekilde artacağını ya da suç şebekelerinin rahatça hareket ettikleri bir ortam olacağını anlatarak, "Ben bu noktada, 'İnternet Evrensel Beyannamesi’nin çok paydaşlı olarak ve zaman geçirilmeden hazırlanmasının gerektiğini düşünüyorum. Çünkü tüm ülkelerin, vatandaşların, STK'ların, kamu ve özel kesimin uyacağı ve bizzat ülkeler tarafından denetleneceği bir mekanizmanın mutlaka oluşturulması lazım" diye konuştu.

"Akıllı telefon ve tabletlerdeki virüs bir yılda yüzde 216 arttı"

"Siber Güvenlik" konusuna da değinen Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son yıllarda siber saldırılar da fazlalaştı, devletlerin bu alandaki çalışmaları da arttı. Symentec 2013 yılı raporuna göre dünyada yılda 556 milyon kişi, günde 1,5 milyon kişi, saniyede 18 kişi siber suç kurbanı oluyor. Siber suçların dünya ekonomisine verdiği zararın yılda 300 milyar dolar ile 1 trilyon dolar arasında olduğu tahmin edilmektedir. Akıllı telefon ve tabletlerde tespit edilen virüs sayısı 2012 yılına göre 2013 yılında yüzde 216 kat artmıştır. Yalnızca sayısal olarak değil yoğunluk olarak da siber saldırılar arttı. 2013 yılında DDos saldırıların bant genişliği 2012 yılına göre 10 kat arttı.

Halen 3,5 saniyede bir siber tehdit meydana geliyor. Son yıllarda mobil genişbant erişim imkanı ve akıllı cihaz kullanımı arttıkça bu ağlara yapılan siber saldırılar da artıyor. İşin daha vahim tarafı akıllı cihazların artmasıyla kötü amaçlı kullanılan yazılımlar da daha akıllı hale geldi. Bizler, yarının savaşlarının topla tüfekle değil, siber ortamda bilgisayarlar aracılığı ile yapılacağını görüyoruz. Gelecekte milyarca dolarlık bir tesis, birkaç yüz dolarlık bir 'Truva Atı' veya 'Solucan' tarafından hasara uğratılabilecek."

Elvan, 2011’den 2014’e "Siber Suçların Yol Açtığı Zarar"ın her yıl bir önceki yıla oranla ortalama yüzde 60 arttığını belirterek, "Bu konuda sıkı bir işbirliği yapmamızın zorunlu olduğunu düşünüyorum. Siber güvenlik konusunda küresel ölçekte işbirliği yapılması ve uyarı sistemlerinin kurulması gereklidir. Tüm insanlığın ortak değeri olarak, hepimiz internet üzerinde düşünüyor, daha iyiye götürmek için çaba gösteriyoruz" değerlendirmesini de yaptı.

Çeşitli oturumlarda panellerin gerçekleştirileceği forum, 5 Eylül Cuma günü sona erecek.

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler