YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Mouseler felç edebilir
Küçük boyutlu mouse kullanmak felce neden olabilir.
Dikkat! Mouseler felç edebilir
08 Şubat 2010 / 18:50 Güncelleme: 08 Şubat 2010 / 19:01

Hızla gelişen teknolojiyle her yaşa hitap eden bilgisayarın insan sağlığına zararlarının bulunduğunu söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Mahmut Mutlu, "Küçük boyutlu mouse kullanmak insanı felç edebilir" dedi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Mahmut Mutlu, bilgisayarın insan vücuduna etkileri hakkında bilgiler verdi.  Prof. Dr. Mahmut Mutlu, "İletişim araçları hayatımızı kolaylaştırabildiği gibi dengeli kullanılmadığı takdirde sağlığımız yönünden zararları da yaptığımız araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bilgisayar kullanırken aynı zamanda bununla doğru orantılı olarak en fazla kullandığımız organlarımız göz ve ellerimizdir. Eklemsel yönden incelediğimiz zaman bunların başında ellerimiz gelir. Özellikle uzun süreli mouse kullanımında ellerimiz olumsuz etkilenir. Burada önemli olan bilgisayar kullanımının sürekliliğini azaltmak ve özellikle küçük mouselardan uzak durmak. Çünkü, uzun süreli kullanımında küçük mouselar el sinirlerini hafif, orta ve ileri seviyede etkileyebiliyor. Sinirlerde duyu kaybından başlayan olay ileri seviyede felce kadar gidebiliyor. Destekli mouse kullanmayı öneriyorum. Böylece mouse kullanımında el bileklerimiz çok fazla zarar görmeyecektir. Büyük mouselar ele tam olarak oturdukları için küçük olanları kadar büyük bir olumsuz etkileri olmayabiliyor. Fakat küçük mouselar elin rahatlığı ve sinirlerin parmaklara ulaşımı açısından iyi sonuç vermiyor" dedi. 

Prof. Dr Mahmut Mutlu, " Bilgisayar kullanımında eklemsel yönden zarar görülmemesi için bilgisayar karşısında geçirilen zamana özellikle dikkat edilmeli bu sebepten vatandaşları dikkatli olmaları yönünden uyarıyorum" şeklinde konuştu.


 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler