YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat: İşverenler Facebook'a da bakıyor!  ​
Dikkat: İşverenler Facebook'a da bakıyor! ​
09 Ocak 2016 00:05
Facebook dünyada en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinin başında gelmeye devam ediyor. Alanını genişleten facebook farklı mecralardan da başvuranların adresi olarak yer alıyor. İşverenlerde Facebook'ta alacakları elemanların özgeçmişlerine bakıyor.

Belçika'da bir üniversitede yapılan araştırma, işverenlerin adaylar hakkında bilgi edinmek için Facebook profillerini kontrol ettiğini gösterdi.


Facebook Messenger, 800 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Messenger, WhatsApp'ın en büyük rakibi olarak gösteriliyor.

Belçika'da yapılan bir araştırma, işverenlerin sosyal medya sitesi Facebook'a girerek iş başvurusu yapan adayların profillerini incelediği ortaya koydu.

Gent Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada çeşitli firmalara 2 bin iş başvurusu yapıldı. Bu başvurulara dair CV'lerde fotoğraflara yer verilmezken, oluşturulan sahte Facebook hesapları özellikle belirtildi. Bu hesaplarda aynı kişi için değişik fotoğraflar seçildi. Araştırmacılar, ardından da Facebook profil fotoğrafları ile iş görüşmesine çağrılma arasındaki bağı inceledi.

Araştırma ekibinin başındaki Profesör Stijn Baert, sonuçlara dair yaptığı açıklamada, "Daha münasip Facebook profil fotoğrafı olan adaylar başvurularına yüzde 21 daha olumlu dönüş aldı. İş görüşmesine çağrılmalarındaki fark ise neredeyse yüzde 40'ı buldu" dedi.

Araştırmacılara göre, başvurularda adayların eğitim ve iş tecrübeleri aynı tutulurken sadece Facebook profil fotoğraflarının değişik olması, işverenlerin adaylar hakkında bilgi edinmek için Facebook'a girdiğini ortaya koydu.

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler