YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dev pazarı TV'ler sürükleyecek
Dev pazarı TV'ler sürükleyecek
13 Şubat 2012 11:18
Tekonoloji pazarında televizyon satışlarının pazarın genişlemesinde etkili olması bekleniyor.

Türkiye'de son yıllarda genel olarak büyüme gösteren tüketici teknolojileri pazarında büyümenin bu yıl da sürmesi ve büyümeye en büyük katkının televizyon satışlarından gelmesi bekleniyor.

Araştırma şirketi GfK Türkiye verilerinden derlenen bilgilere göre, geçen yıl Türkiye'de tüplü televizyonlar dışındaki televizyon satışları bir önceki yıla göre yüzde 56,2 artarak, 1 milyon 558 bin 611 adetten, 2 milyon 435 bin 496 adede ulaştı.

Aynı dönem itibarıyla ev ses sistemleri, kameralar, navigasyon cihazı, tüplü televizyonlar, DVD oynatıcılar, MP3/MP4 oynatıcılar ve panel televizyonların (LED, plazma, LCD televizyonlar) içinde bulunduğu tüketici elektroniği pazarı 2011 yılında bir önceki yıla kıyasla adet bazında yüzde 17 büyüme kaydetti.

''Pazar yüzde 20-25 büyüyecek''

Firma Genel Müdürü Hasan Vatan, yaptığı açıklamada, insanların özellikle sık cep telefonu değiştirmelerinden dolayı teknoloji pazarı içindeki bu alanda hareketliliğin hiç bitmediğini ifade etti.

Pazarda büyüyen diğer bir alanın da televizyon olduğunu dile getiren Vatan, ''Dolayısıyla sırf bu iki bölüm bile teknoloji pazarını üst seviyede tutuyor'' dedi.

Vatan, kendi satışlarına baktıkları zaman da bazı dönemlerde cep telefonu, notebook ve televizyon satışlarının toplam satış içerisindeki payının yüzde 70'lere ulaştığını belirtti.

2012 yılında teknoloji pazarında nasıl gelişmelerin yaşanabileceğine de değinen Vatan, yurt dışında yaşanan ekonomik çalkantılara karşın Türkiye açısından karamsar olmadığını dile getirdi.

Bankalar paniklemediği takdirde bir sorun yaşanmayacağını ifade eden Vatan, ''Ekonomik büyümemizde yüzde 4'lerin üzerine çıkabilir. Bu sene bankalar, kart komisyonlarını arttırmaya başladılar. Bu, alışverişin kesilmesi demek. Alışveriş kesilince ne oluyor  Sana mal satan yer bir işçisini çıkarmak zorunda kalıyor'' diye konuştu.

Türkiye'de bu yıl teknoloji pazarının büyüme oranları hakkında da öngörülerini paylaşan Vatan, pazarın yüzde 20-25 civarında büyüyeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Büyümede lokomotif ürünlerin yine televizyon satışları olacağını kaydeden Vatan, faaliyet gösteren firmalardan en az bir tanesinin bu yıl pazardan çekileceğini ileri sürdü.

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler