YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denizanasının eceli(!)ile ölmediği ve kendini yenilediği öne sürülüyor
Denizanasının eceli(!)ile ölmediği ve kendini yenilediği öne sürülüyor
Denizanasının eceli(!)ile ölmediği ve kendini yenilediği öne sürülüyor
28 Ocak 2009 / 14:44 Güncelleme: 03 Şubat 2009 / 00:00

İnsanoğlunun yıllardır kafa yorduğu 'ölümsüzlük' bir denizanasına nasip oldu. Bu canlı, hücrelerini yenileyerek her seferinde Azrail'e 'nanik' yapıyor. Okyanuslarda yaşayan minik bir canlı, asırlardır insanoğlunun sırrını çözmeye çalıştığı ölümsüzlüğü keşfetti!


Akşam'da yer alan habere göre,  'Turritopsis nutricula' isimli 4-5 milimetre çapındaki denizanası seks yaparak gençleşiyor. Dünyanın ölmeyen tek canlısı cinsel olgunluğa geldiğinde yani daha fazla üreyemediğinde genetik bir değişim geçiriyor ve tekrar ergenlik yaşlarına, yani denizanasına dönüşmeden önceki evreleri olan 'polip'e geri dönüyor. Bir süre sonra da yeniden denizanası olarak tekrar doğuyor. Bu dönüşüm sonsuza kadar sürebiliyor ve böylece minik canlı ölümsüzleşiyor.


Şu sıralar Florida sahillerini saran canlının, okyanuslara gemilerin limanlara girmeden önce attıkları safra sularıyla yayıldığı düşünülüyor. Bilim adamları ömrünü uzatmayı başaran bu canlıyı daha yakından inceleme altına aldı. Uzmanlar 'Turritopsis nutricula'nın hücre yapısında görülen yenilemeyi nasıl başardığını çözebilirse insanoğlu da ölümsüzlüğün kapısını aralayabilir.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler