YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Curiosity'nin bilimsel çalışmaları durduruldu
Curiosity'nin bilimsel çalışmaları durduruldu
02 Mart 2013 10:48
Mars gezegenindeki gezginci robot Curiosity'nin bilgisayarında ortaya çıkan sorun nedeniyle bilimsel çalışmaları durduruldu.

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) yapılan açıklamada, mühendislerin sorunu giderme çalışmaları sürerken Curiosity'nin güvenli kipte çalıştırılmaya başlandığı bildirildi.
 
Açıklamada, bilgisayarının flaş belleğinde ortaya çıkan sorun nedeniyle Mars'taki bilimsel çalışmalarının durdurulmasına karşın Curiosity'nin Dünya ile iletişim halinde olmayı sürdürdüğü kaydedildi. Sorunun bu hafta içinde ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, Curiosity'nin çalışmalarını bu tarihten itibaren yedekleme bilgisayarıyla sürdürdüğü ifade edildi.
 
Mars yüzeyindeki ilk kaya delme çalışmasını 9 Şubat'ta yapan Curiosity, delme işlemi sırasında ortaya çıkan bir tutam tozu kimyasal ve mineral yapısını analiz etmek amacıyla üzerinde bulunan laboratuvara başarıyla boşalttı.
 
Ancak flaş belleğindeki sorun nedeniyle tozların analizine ilişkin yaptığı bilimsel çalışma, tekrar tüm sistemleri normal çalışana kadar durdurulmuş oldu.
 
 
AA
Etiketler:
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler